Jestřabina lékařská (Galega officinalis)

Jestrabina_lekarska

 

Jestřabinu mám moc ráda, je to krásná a nenáročná rostlinka, na kterou se dnes v léčitelství už téměř zapomnělo. Je součástí českého a evropského lékopisu jako prostředek na snižování hladiny cukru v krvi, umí toho ale mnohem víc.

Je to úžasné laktagogum, výrazně zvyšuje produkci mateřského mléka, spolu se sporýšem a meduňkou doporučuji všem kojícím maminkám. Zároveň i značně redukuje podkožní tělesný tuk, což se hodí nejen po porodu, ale kdykoli při hubnutí. Upravuje chronickou zácpu a poruchy trávení spojené s nepravidelným vylučováním. Tlusté střevo čistí opravdu důkladně, působí i na střevní parazity.

A když už jsme u té cukrovky – na základě účinných látek z jestřabiny byl vyvinut lék na cukrovku Metformin, který se dnes nejčastěji předepisuje u diabetu 2. typu. I když v evropském lékopisu je napsáno, že jestřabina je v léčebných dávkách zcela neškodná a doporučuje se i kojícím matkám, po uvedení Metforminu na trh se vyrojila spousta varování před její jedovatostí. Není se čemu divit – proč bychom se měli léčit zdarma, když můžeme pomoci k tučnému zisku celému kolosu zdravotnictví v čele s farmaceutickými firmami, že? Já osobně jestřabinu používám ráda, často a s velmi dobrými výsledky, ale nikomu nic nenutím, každý si musí utvořit svůj názor sám.

Na pěstování je rostlinka naprosto nenáročná, vyžaduje pouze slunečnou polohu, jinak roste v jakýchkoli půdách. Sbíráme kvetoucí nať, odstříhneme ji cca 10 cm nad zemí a sušíme ve stínu, zavěšenou ve svazečcích. Po usušení ze stonků sdrhneme listy a květy.

  • snižuje hladinu krevního cukru u cukrovky 2. typu
  • v Rusku se používá i při cukrovce 1. typu, regeneruje beta-buňky slinivky a pomáhá snížit dávky inzulínu, je ale nutná spolupráce s lékařem
  • regeneruje i slezinu, záněty sleziny
  • zvyšuje produkci mateřského mléka
  • zlepšuje trávení, poruchy trávení, dráždivý tračník
  • reguluje funkci tlustého střeva, chronická zácpa, střevní paraziti
  • napomáhá hubnutí, redukuje podkožní tělesný tuk
  • podporuje vylučování škodlivin z těla kůží a ledvinami, revmatismus, poruchy látkové výměny
  • zevně ekzém, záněty kůže

 

Připravuje se jako:
Nálev – 2 lžičky zalijeme 1/4 l vroucí vody, necháme 10 minut vyluhovat, pijeme 2-3x denně

Tinktura – čerstvé květy a listy zalijeme vodkou tak, aby byly ponořené, necháme 10 dní vyluhovat, slijeme, užíváme 15 kapek 2-3x denně.

Mast na ekzém a vyrážky – sušená semena a listy ve stejném poměru rozdrtíme na prášek, prosijeme. Do 60 g lanolínu vmícháme 10 g prášku, promícháme. Nanášíme ve vyšší vrstvě na postižené místo, zabalíme plátnem, necháme působit přes noc.

Biozahrada:
Posekanou nať můžeme použít k mulčování na záhonech s bylinkami nebo se zeleninou.

Sazenice k prodeji.