Tužebník jilmový (Filipendula ulmaria)

Tuzebnik_jilmovy

Nádherná okrasná rostlinka, s voňavými květy, která se hodí na vlhčí místa do polostínu. Přírodní zdroj kyseliny salicylové, která byla také původně z tužebníku izolovaná. Má tedy
stejné účinky jako oblíbený aspirin a v domácí lékárničce by neměl chybět, protože nějakou tu virózu chytne občas každý.

Používá se proti dně, revmatismu a při horečnatých infekcích všeho druhu. Protože také povzbuzuje látkovou výměnu, je vhodný i do redukčních čajů. Nemá žádné nežádoucí účinky, jenom při dlouhodobém užívání ředí krev, nesmí ho tedy používat hemofilici a lidi s poruchami srážlivosti krve. Jinak je ale bylinka zcela bezpečná, vhodná i v těhotenství a pro malé děti.

Je to vytrvalá bylina až 150 cm vysoká. Množí se semeny, vyséváme je na jaře přímo na stanoviště, nebo dělením trsů (také na jaře). Vyžaduje vlhkou půdu, při dostatečné zálivce
dobře zvládá i přímé slunce, jinak spíš polostín. Na půdu není náročný.

Sbírají se květy bez stonků, v červenci. Stříhají se nůžkami celé okolíky, usušené květy se odrolí. Sušíme ve stínu na čistém papíru, zavěšení ani síto není vhodné, protože z květů se uvolňuje pyl a také samovolně vypadávají.

  • silně potopudný, snižuje horečky, vhodný při horečnatých virózách, chřipkách a nachlazení
  • zlepšuje látkovou výměnu, chronické kožní problémy, ekzémy, obezita
  • zlepšuje vylučování solí z těla, dna, revmatismus, otoky kloubů
  • obnovuje střevní mikroflóru po léčbě antibiotiky
  • mírně snižuje krevní tlak

Připravuje se jako:

Nálev – 2 kávové lžičky zalijeme 1/4 l vroucí vody, necháme 15 minut vyluhovat, 3x denně šálek. Při nachlazení můžeme sladit medem.

Na hubnutí – polévkovou lžíci zalijeme večer 1/4 l vroucí vody, necháme přes noc zakryté vyluhovat, ráno vypijeme nalačno.

Sazenice k prodeji.