Kosatec různobarevný (Iris multiflorum)

Kosatec_ruznobarevny

Tento druh kosatce pochází ze Severní Ameriky, kde je velmi oblíbenou léčivou rostlinou. Jeho účinky na trávení a žlučník využívali již původní indiánské kmeny, dnes je ceněný především pro své velice zajímavé účinky na očistu jater, lymfatického systému a úporné ekzémy včetně
lupénky.

Sbírá se kořen, nejlépe na podzim, v říjnu a listopadu. Na rozdíl od většiny ostatních bylinek se nesmí používat čerstvý, protože způsobuje silné průjmy a zvracení. Sušením tyto vlastnosti převážně mizí, přesto se však nedoporučuje překračovat uvedené dávkování. Také se nesmí užívat (ani sušený) v těhotenství, kojení a u dětí do 10 let. Bylinka také není určenapro dlouhodobé podávání.

Je to fialově kvetoucí kosatec, tak kolem 80 cm vysoký. Vyžaduje slunné stanoviště a propustnou půdu. Množí se dělením trsů na jaře.

  • detoxikace jater a celého organismu
  • povzbuzuje k činnosti lymfatický systém
  • podporuje látkovou výměnu, ekzém, lupénka, akné
  • odstraňuje nežádoucí otoky
  • zlepšuje funkci žlučníku a zvyšuje vylučování žluči
  • zevně obklad mírní záněty a bolesti kloubů při revmatismu a artritidě

Připravuje se jako:

Odvar – 1 kávovou lžičku zalijeme 1/4 l vroucí vody, necháme 15 minut vařit, pijeme 2x denně, maximálně po dobu tří týdnů, potom musí následovat přestávka.

Tinktura – sušený kořen zalijeme lihem 40 % v poměru 1:4, necháme 10 dní vyluhovat, slijeme. Užíváme 1 ml 3x denně.

Obklad – sušený kořen pomeleme na prášek, rozmícháme v troše oleje a natřeme na bolestivý kloub. Převážeme, necháme působit nejméně 2 hodiny.

Sazenice k prodeji.