Léčivé rostliny

 

Bylinkářství má po celém světě dlouholetou tradici. Ráda bych napsala, že pocházím ze starého léčitelského rodu, asi by mi to dodalo větší popularity, ale tak to není. Moje babička sice bylinkami léčila sebe i ostatní v rodině, léčitelka v tom slova smyslu, jak ho dnes chápeme ale nebyla. Stačila mi však předat nejen spoustu zkušeností, ale hlavně lásku k přírodě. A také přesvědčení, že vlastnoručně
nasbírané bylinky jsou mnohem účinnější, než ty zakoupené v lékárně. Babička tvrdila (aniž by tehdy něco
tušila o auře či bioenergii), že takovéto bylinky mají daleko větší sílu, protože nesprávným a neosobním zacházením ještě neztratily duši.

Tento laicky vyjádřený názor byl dnes už mnohokrát potvrzen, i když v oficiálních „vědeckých“ kruzích tyto výzkumy příliš populární nejsou. Důkazem bioenergie je tzv. Kirlianova fotografie, Cleve Backster dokázal, že rostliny reagují na lidské myšlenky a projevují emoce (strach, radost) a každý, kdo si doma pěstuje třeba jen pár kytiček v květináči ví, že se jim daleko lépe daří, když si s nimi
povídáme a projevujeme jim lásku. A když to prospívá pokojovým rostlinám, proč by to nemohlo zvyšovat i léčivé účinky bylin?

Jsem přesvědčená, že léčivé rostliny, které rostou v přirozených podmínkách a jsou sbírané s láskou, působí mnohem lépe než anonymní bylina z lékárny, o které nevím kde vyrostla, kdo se jí dotýkal (a zanechal na ní svůj energetický otisk),
jestli byla sklizená ručně nebo mechanicky a dokonce ani jaká doba už proběhla od sklizně. Proto ve své praxi používám pouze čerstvě nasušené bylinky ze své zahrádky nebo z vlastního sběru na chráněných, čistých loukách.

Léčení bylinkami

Klasická farmakologie dokáže vyléčit jen velmi málo nemocí. Pokud začnete brát léky na vysoký tlak, cukrovku nebo cholesterol, máte to už na věky – jakmile léky vysadíte, vysoké hodnoty se okamžitě vrátí. Z takového stavu má prospěch lékař, lékárník, farmaceutické firmy, ale nikoli pacient. Výsledkem léčby by přeci mělo být vyléčení – čili zdravý člověk, který nemusí brát žádné léky! V našem zdravotnickém systému však něco takového vidíme málokdy.

Bylinky vyléčit dokáží, ale je to trochu složitější. Na vzniku nemoci se totiž podílí mnohem více faktorů – psychický stav, strava, životní styl a všechny tyto záležitosti je třeba řešit současně. Bylinná léčba může pomoci buď cíleně – k ozdravení poškozeného orgánu (játra, plíce, žaludeční vředy), nebo trochu oklikou – k vyčištění těla od nežádoucí chemie, virů, bakterií a parazitů a zplodin látkové výměny a tím k nastartování správné funkce imunitního systému. Správně vyladěný bylinný čaj by v sobě měl spojovat oba tyto účinky. Pokud však neodstraníte příčinu, čili výše zmíněné nesrovnalosti v psychice, stravě či životním stylu, nemoc se po čase zase vrátí, nebo se objeví jiná. Jinými slovy – léčba je stoprocentně úspěšná pouze za aktivního přispění pacienta.

A to je právě ten kámen úrazu – málokdo chce pro své zdraví obětovat i trochu svého času a pohodlí. Vždyť spolknout prášek je rychlé a jednoduché, člověku se uleví a může zase normálně fungovat dál. Jen si většinou neuvědomí, že tím za sebou zaklapl past, ze které se těžko uniká. Všechny léky mají spoustu vedlejších účinků, zatěžují játra, ledviny, poškozují paměť a žaludeční sliznici, vyhubí užitečné střevní bakterie a tím nepřímo způsobují rozvoj dalších onemocnění. Takže po vysokém cholesterolu přichází i vysoký tlak, následuje cukrovka, revmatismus a když už tělo neví kudy kam, končí to obvykle rakovinou.

I v této fázi se ještě můžete vyléčit, i když samozřejmě nejlepší je začít ve chvíli, kdy ještě není nejhůře. Proto si vždycky, než začnete
obíhat přednášky a léčitele, kupovat bylinné čaje či homeopatika a zkoušet různé „babské“ recepty, poctivě odpovězte na otázku: „Čeho chci léčbou dosáhnout? Co je můj cíl?“A hned na to následuje druhá otázka: „Co jsem pro to ochoten udělat?“ Zamyslete se a odpovězte opravdu poctivě. Jste ochotní vzdát se dortíčků, hot dogů a hospodské stravy a vrátit se zpátky ke sporáku? Budete si 2-3x denně vařit bylinný čaj? Není vám zatěžko každý den 10 minut cvičit?

Pokud jste si dopředu jistí, že tohle dělat nebudete, vraťte se k práškům z lékárny a babským receptům a smiřte se s postupným
zhoršováním svého zdravotního stavu. Pokud jste si naopak jistí, že tohle zvládnete a chcete, jste na nejlepší cestě k uzdravení. A je úplně jedno, jestli trpíte sérií angín nebo rakovinou. Volba je pouze na vás, protože vy sami nesete zodpovědnost za svůj zdravotní stav, nikoli lékař nebo léčitel. Je to vaše tělo, vaše mysl a jen vy víte, jak se cítíte a jak byste se cítit chtěli.

Takže pokud opravdu chcete, ale nevíte jak začít a rozhodli jste se pro léčbu bylinami, ozvěte se, můžeme spolu dát dohromady vše, co je třeba pro vaše uzdravení. Obvykle je třeba kromě bylinných čajů míchaných na míru probrat ještě stravu, mohu vám doporučit speciální léčivá (a chutná) jídla, vhodný denní režim, energetické cviky, můžeme probrat vhodnost či nevhodnost různých  pohybových aktivit a alternativní léčby. Ne každému sedne vše, to že soused běhá a jezdí na kole a vypadá dobře
ještě neznamená, že je tento druh sportu vhodný zrovna pro vás. Stejné
je to i s jídlem, spánkem a dalšími běžnými denními činnostmi – prostě neexistuje skoro nic vyloženě zdravého ani .nezdravého, vše záleží na okolnostech a na správném použití. Pokud pravidelně berete nějaké léky, nezapomeňte si před návštěvou sepsat jejich názvy, abychom se spolu mohli podívat, jestli jsou v pořádku (srovnáním účinků a lékových interakcí). Není výjimkou, že jeden člověk bere současně léky na snižování i zvyšování tlaku, prostě jenom proto, že si léky přinese od různých odborníků a praktický lékař je neustále píše aniž by o tom přemýšlel. Zní to sice úsměvně, ale v praxi to zas taková legrace není, protože dochází ke značnému poškozování zdraví.

Prodej sušených bylin

Pokud nestojíte o osobní poradenství a speciální čaj namíchaný právě pro vás na míru, můžete si zakoupit některou z univerzálních bylinných směsí. Většina z těchto čajů by mohla být i součástí domácí „lékárničky první pomoci“, abychom po nich mohli rychle sáhnout v případě žaludeční nevolnosti, chřipky, nachlazení nebo třeba nespavosti. Všechny čaje jsou namíchané podle mých osobních receptur, které vycházejí z dlouhodobé praxe a jsou v nich použity pouze čerstvé (maximálně rok staré) bylinky pěstované na mé zahrádce nebo sbírané v čistém prostředí jihočeských luk a lesů. Prodejní místo je samozřejmě u mě na Plzeňsku, v případě zájmu mohu zaslat i poštou. Pokud nevíte, který čaj by právě pro vás byl vhodný, stačí napsat e-mail, snažím se všechny vyřizovat co nejdříve je to možné.

Prodej sazenic léčivých rostlin