Bazalka posvátná (Ocimum sanctum)

Bazalka posvatna

 

Jedna z nejdůležitějších rostlin indické ájurvédy, v Indii jí říkají „Tulsí“ a používají ji na spoustu nemocí včetně rakoviny. Asi na tom něco bude, protože moderní výzkum prokázal, že je to silný antioxidant, vychytává volné radikály a tudíž preventivně působí proti mnoha civilizačním nemocem, včetně té zmiňované rakoviny. Někdy se jí také říká „elixír života“, protože její účinky jsou opravdu mnohostranné. Příznivě ovlivňuje celé tělo – játra plíce, ledviny, dýchací cesty, žalude a střeva, nervy. Zlepšuje také metabolismus, takže může být užitečná i u ekzémů, dny, cukrovky, obezity a dalších poruch látkové výměny. Není ale určená k dlouhodobému používání, léčebné kúry by měly trvat maximálně 2 měsíce. Také dodržujeme uvedené dávkování, vyšší dávky mohou způsobit i nevolnost nebo bolesti hlavy.

Je to jednoletá rostlinka, každé jaro musíme vysévat znovu ze semínek. Semena ale tvoří bez problémů, vysazujeme je do truhlíčků od poloviny dubna a na záhon přesazujeme sazeničky až po květnových mrazících. Je natolik citlivá na mráz, že jí stačí i studený jarní vítr a lístky zežloutnou a uschnou.

Sbírá se nať těsně před rozkvětem od června do září. Pokud necháme cca  10 cm dlouhý stonek, rostlinka znovu obroste a můžeme sklízet i 3x za rok. Sušíme ve stínu, nejlépe zavěšenou ve svazečcích. Používá se i kořen, ten vyrýváme na podzim po sklizení nati a semen, nejlépe koncem září. Pokud ho ale potřebujeme v červenci, samozřejmě můžeme také, jenom se tím připravíme o další zelenou nať.

 

  • zánět ledvin a močových cest
  • poruchy trávení, nechutenství, nadýmání, křeče po jídle
  • nachlazení, chřipka, kašel, záněty horních cest dýchacích
  • čerstvá šťáva detoxikace
  • kořen horečky, afrodisiakum
  • obklad z čerstvé nati na záněty kůže a ekzémy

 

Používá se jako:

Nálev – 2 kávové lžičky zalijeme 1/4 l vody, necháme 10 minut vyluhovat, pijeme 3c denně šálek.

 

Odvar z kořene – 2 kávové lžičky zalijeme 1/4 l studené vody, necháme přejít var, 10 minut vyluhovat, 2-3x denně šálek.

 

Čerstvá šťáva – čerstvou rostlinku vylisujeme na odšťavovači nebo pomeleme a vymačkáme šťávu. Užíváme 2x denně 2 polévkové lžíce jako účinný detoxikační prostředek na játra, žaludek a střeva. Zevně k potírání celého těla při horečce, velmi účinná metoda, zejména když současně vypijeme odvar z kořene.

 

Obklad – podrcené rostlinky, aby pustily šťávu přikládáme na ekzémy a záněty kůže, ovážeme obvazem, necháme působit nejméně 2 hodiny.

 

V kuchyni:

Není tak vhodná pro vaření jako bazalka pravá, má úplně jinou chuť i vůni – chutná spíš po hřebíčku. V Indii ji používají do rybích pokrmů a do kuřecího kari, kterému dodá tu správnou štiplavou chuť.

Sazenice k prodeji.