Černohlávek obecný (Prunella vulgaris)
Škoda, že se tahle skvělá léčivka nepoužívá víc, dnes se na ni u nás skoro zapomnělo. Ve starověku i středověku byla však velmi oblíbená, měla širokou škálu uplatnění v léčení a je součástí prakticky všech historických herbářů. Černohlávek nesměl chybět ani v žádné klášterní bylinkové zahrádce. Krom toho je i součástí tradiční čínské medicíny, kde se s úspěchem používá již několik tisíc let na potíže s játry, očima a s trávením.
Má výrazné antivirové i antibakteriální účinky, hubí salmonely, candidy, herpes viry a mnoho dalších. Detoxikuje a léčí játra a celý trávicí trakt, čistí lymfatický systém. V koupelích tlumí kloubní a svalové bolesti při revmatismu a artróze, snižuje i krevní tlak, hojí rány… Je to zkrátka úžasná léčivá rostlinka, kterou rozhodně doporučuji vyzkoušet, už proto, že její použití je zcela bezpečné – nemá žádné nežádoucí ani vedlejší účinky, dokonce ani lékové interakce.
Sbírá se kvetoucí nať na začátku květu, nejlépe dopoledne, od května do srpna.
- zlepšuje trávení, nadýmání, bolesti po jídle, dyspepsie
- křeče žaludku a střev
- průjem všeho druhu, i bakteriální (salmonelóza)
- detoxikace jater, žloutenka, steatóza
- šedý a zelený oční zákal, pálení očí, zhoršování zraku
- čistí lymfatický systém
- snižuje krevní tlak
- zevně čistí rány (i zhnisané), urychluje jejich hojení
- koupele na kloubní a svalové bolesti
- jako kloktadlo při angíně a bolesti v krku
Připravuje se jako:
Nálev – kávovou lžičku zalijeme 1/4 l vroucí vody, necháme 10 minut vyluhovat, pijeme 2-3x denně.
Tinktura – kvetoucí nať zalijeme lihem tak, aby byla ponořená, necháme za každodenního protřepávání 14 dnů vyluhovat. Slijeme, užíváme 10 kapek 3x denně.
V kuchyni:
Mladé lístky se dají přidávat do salátů, nádivek, karbanátků nebo sekané.
Biozahrada:
Skvělá půdokryná rostlina, je nízký, kořínky jsou těsně pod povrchem, takže neubírá živiny rostlinám z nižších vrstev. Můžeme pěstovat jako zelený koberec pod vyššími rostlinami. Je vhodný i do trávníku, nevadí mu časté sekání.