Houtunye srdčitá (Houttuynia cordata)

Houtunye_srdcita

Asijská léčivka, která se používá v Tradiční čínské medicíně. Číňané ji užívají při obtížném močení s bolestmi, pálením a pocitem nedostatečného vymočení, čili jinými slovy při potížích s prostatou a záněty močových cest. Dále bylinku nasazují u těžkých plicních problémů, kdy dochází k silnému zahlenění a vykašlávání hnisu, i krvavého. Je to ale i zajímavý prostředek na snížení horečky. Reguluje také menstruaci, ale nemá se používat v době těhotenství a kojení.

U nás se dá pěstovat bez problémů, na zimu ji ale raději přikryjeme. Vyžaduje úrodné půdy, sluníčko nebo polostín, ale hlavně neustále vlhkou půdu. Můžeme ji pěstovat u okraje zahradního jezírka nebo zajistit pravidelnou hojnou zálivku.

Je to nízká rostlinka, tak kolem 30 cm, tvoří husté porosty, má široké listy a bílé květy, na zahrádce se určitě dobře vyjímá. Navíc může zaplnit vlhké kouty, kde nám jinak nic moc neroste.

Sbírá se kvetoucí nať od června do září, suší se ve stínu.

  • těžký kašel, zápal plic, chronická bronchitida, zánět průdušek
  • zánět močových cest, bolestivé a obtížné močení, prostatické potíže, otoky
  • detoxikuje, povzbuzuje látkovou výměnu, dna
  • čerstvá šťáva pásový opar, hemoroidy, vředy
  • obklad snižuje horečku

Připravuje se jako:

Odvar – 2 lžičky zalijeme studenou vodou, necháme přejít var, 10 minut vyluhovat, 2x denně šálek.

Čerstvá šťáva – čerstvou nať pomeleme a vylisujeme nebo odšťavíme na odšťavovači. Pijeme 20-25 ml 4x denně při dně, zevně potíráme pásový opar.

Obklad na horečku – čerstvou podrcenou nať přiložíme na čelo a chodidla, obvážeme, necháme působit 1/4 hodiny. Můžeme použít i jako obklad na hemoroidy nebo vředy, v tomto případě necháme působit 1/2 hodiny.