Arnika americká (Arnica chamissonis)
Arniková tinktura by měla být součástí každé lékárničky. Nehodí se sice pro vnitřní užívání, protože je dost toxická, zevně nám ale prokáže neocenitelné služby při úrazech a poraněních všeho druhu. Spolu s kostivalem (který působí i na kosti) patří k nejlepším bylinkám na hojení zraněných svalů, šlach, kloubů a kůže.
Je to vytrvalá rostlinka 20-60 cm vysoká. U nás se sice používá především arinika (Prha) chlumní (Arnica montana), ale tuto bylinku je velmi obtížné pěstovat. Roste pouze v horských oblastech a na zahrádkách v nížinách se jí nedaří. Nesmí se ani sbírat, protože je chráněná. Řešením je vysadit si na zahradě tento druh americké arniky, která roste velmi dobře v domácích podmínkách. Používali ji indiáni a má úplně stejné léčivé účinky jako prha chlumní.
Roste na sluníčku, má ráda kyselejší půdu. Množí se semeny vysévanými brzy na jaře, nebo dělením rozrůstajících se rostlin.
Léčivé účinky mají květy i kořeny naprosto stejné, proto je tedy jednodušší sbírat květy a kořeny nechat v zemi pro další množení rostlin. Květy sbíráme těsně před rozkvětem od června do srpna, nejdříve druhým rokem vegetace rostliny. Suší se ve stínu, ale za dobrého přístupu vzduchu (rychle), aby nevlhly a zachovaly si barvu.
Nepoužívat vnitřně! Neaplikovat do větších otevřených ran (bércové vředy, hluboké sečné a tržné rány…)!
- výrazný regenerační efekt na kůži, svaly a šlachy
- urychluje hojení, působí proti zánětům a infekcím, podporuje regeneraci poničené kůže
- drobná poranění, oděrky, popáleniny, omrzliny, řezné a tržné ranky
- vykloubení, vymknutí, podvrtnutí, výron, modřiny
- zánět křečových žil
- svalové bolesti, namožené svaly, otoky a bolesti nohou, natržené svaly
- oteklé dásně, záněty v dutině ústní
Připravuje se jako:
Tinktura – květy arniky necháme mírně zavadnout, poté zalijeme vodkou tak, aby byly potopené. Necháme vyluhovat 14 dní, slijeme a vymačkáme. Tinktura se hodí spíš pro přídavek do mastí a ústní vody, můžeme ji mít také v zásobě pro další použití. Na masáže a drobná poranění používáme spíš olej a mast, neředěná tinktura může být dost agresivní a může způsobovat i alergické reakce.
Olej – květy necháme mírně zavadnout, poté zalijeme ve sklenici vhodným olejem tak, aby byly potopené. Necháme 10 dní vyluhovat, slijeme a vymačkáme. Používáme na veškerá poranění, navíc jím můžeme ošetřovat dekubity (proleženiny), nebo použít k masáži nohou místo masážní emulze.
Mast – hrst květů vmícháme do rozehřátého vepřového sádla, promícháme, necháme do druhého dne v temnu ztuhnout. Druhý den rozehřejeme, přidáme trochu čerstvých květů a opět necháme ztuhnout. Třetí den rozehřejeme, scedíme přes plátno, přidáme trochu arnikové tinktury a rozlijeme do kelímků.
Můžeme použít i polovinu arnikových květů a polovinu strouhaných kostivalových kořenů.
Ústní voda – 1 díl arnikové tinktury vmícháme do 3 dílů vody, používáme k výplachu úst při zánětech dutiny ústní a problémech s dásněmi.