Ašvagandhá (Withania somnifera)

Asvagandha 

 

Rostlinka se používá v indické ájurvédě, v Indii má podobný význam jako např. ženšen v Číně. Sláva ženšenu už se k nám donesla, ašvagandha zatím není tak známá, ale asi brzy bude, protože je opravdu úžasná. V Indii je považována za rostlinku věčného mládí – kdo pije čaj z ašvagandhy, dokáže překonat všechny nemoci, zlepší si imunitu, zvýší životní sílu a energii, prostě se cítí i vypadá mladší. Je to prostě takové univerzální tonikum pro lidi, kteří jsou stále nemocní, trpí na neustálé virózy nebo angíny, jsou unavení a nebo se nemohou vzpamatovat z nepříjemné dlouhotrvající nemoci.

Působí i na mozkové funkce, zlepšuje paměť a učení a používá se i jako podpůrná léčebná kúra při rakovině a dalších problematických civilizačních nemocech.

Je to vytrvalá rostlinka, popínavá (potřebuje oporu). Pochází z tropické Indie, takže nesnáší mráz a můžeme ji pěstovat buď doma v květináči, nebo ve skleníku. Pokud nám nevadí, že nepřežije zimu, můžeme koncem května předpěstované sazeničky dát i na záhon.

Sbírají se kořeny po příchodu prvních podzimních mrazíků, obvykle koncem října. Omyjí se, nakrájí na drobné kousky a usuší. Listy můžeme sbírat během celé vegetace, tj. od června do září.

 

  • zvyšuje vitalitu, při fyzickém i duševním vyčerpání
  • působí proti zánětům, virům i bakteriím
  • v rekonvalescenci po dlouhých vleklých nemocech, na doléčení a k obnově sil
  • snižuje krevní tlak
  •  kořeny  snižují horečku
  •  při neplodnosti pro muže i ženy

 

Připravuje se jako:

Odvar – 1 kávovou lžičku drobně pokrájených kořenů zalijeme 1/4 l studené vody, necháme 5 minut vařit, 10 minut vyluhovat. Pijeme 2x denně 125 ml.

 

Odvar z listů – příprava stejná jako u kořenů, můžeme pít ale větší dávky – 2x denně 250 ml.

 

Tonikum – 5 g suchých kořenů pokrájených na drobné kousky zalijeme 1/4 l studené vody, necháme 10 minut vařit. Slijeme, osladíme medem, pijeme jako tonikum pro obnovu sil 2x denně.

 

Tinktura – 125 g čerstvých kořenů pokrájíme na kousky, zalijeme 1/2 l vodky, necháme za občasného protřepání 14 dní vyluhovat. Užíváme jednu kapku na každý kilogram tělesné hmotnosti denně, rozdělené do tří dávek.

Sazenice k prodeji.