Aloe stromovitá (Aloe arborescens)

Aloe_stromovita

Jedna z nejstarších léčivek používaná původně v Africe a Indii, ale dnes se pro své hojivé účinky pěstuje v domácnostech po celém světě. Dužnaté listy jsou plné chladivého gelu, který hojí zastaralé i hnisavé rány, odřeniny, popáleniny, opary, kožní záněty, okolí bércových vředů – prostě téměř veškeré poranění kůže.
Je to ale také skvělá rostlinka na zácpu a úpravu stavu střev – včetně zánětů.

Je to sukulentní rostlina s dužnatými listy, v přírodě přes metr vysoká. Pěstuje se v květináči, nesnáší mráz. Potřebuje propustnou půdu s přídavkem písku, spíš sušší, zaléváme méně. Množí se jednoduše odštípnutím vrcholové nebo postranní růžice. Necháme ji 2 dny zavadnout, potom konec omočíme do růstového stimulátoru a zasadíme do květníku.

Sbírají se čerstvé listy po celý rok dle potřeby, nesuší se. Pokud je chceme použít vnitřně, rostlinu před sběrem 3 dny nezaléváme, potom odebereme listy a uložíme je v chladničce v zásuvce na zeleninu, aby k nim nemohlo světlo (nejlépe ještě zabalené do papíru). Tak se v maximální míře zaktivují účinné látky.

  • účinné projímadlo
  • záněty střev
  • problémy s trávením
  • kožní záněty, řezné a tržné rány, hnisavé rány, bércové vředy, opary, popáleniny, bradavice

Připravuje se jako:

Obklad na rány – jednoduše odtrhneme kousek čerstvého listu, rozpůlíme podélně, přiložíme na postižené místo a převážeme obvazem. Necháme působit nejméně 2 hodiny. Pokud je to menší poranění (menší opařeniny, opary), stačí na ranku vymačkat trochu gelu, v tom případě opakujeme častěji.

Čerstvá šťáva – gel z listu vymačkáme na lžičku, užíváme 1 lžičku 2x denně při zácpě, zánětech střev a potížích s trávením. U zácpy účinek nastupuje po 8 hodinách po prvním podání.

Biogenní stimulátor – 300 g čerstvých listů rozmixujeme, přidáme 500 g medu, 0,75l červeného vína a 100 ml vodky. Necháme stát v uzavřené sklenici za občasného protřepání 14 dní. Užíváme první týden 3x denně kávovou lžičku, druhý týden 3x denně polévkovou lžíci nejméně hodinu před jídlem. Kúra má trvat maximálně 2 měsíce, neužívat při vysokém tlaku. Léčí žaludeční a dvanáctníkové vředy, vleklé záněty, podpůrný prostředek při rakovině trávicího ústrojí.

Sazenice k prodeji.