Česnek medvědí (Allium ursinum)
Rostlinka dostala své jméno podle medvědů, kteří prý na jaře pořádají houfně nájezdy na porosty listů v lese a s velkou chutí je požírají, protože po dlouhé zimě potřebují pročistit tělo a získat zase svou sílu. A časem se kupodivu zjistilo, že co je dobré pro medvědy, je dobré i pro lidi.
Medvědí česnek má opravdu výjimečné pročišťující účinky na celé tělo, navíc obsahuje 150mg vitamínu C, což je 3x více než v citrónech a také v něm najdeme slušné množství v rostlinách poměrně vzácného jódu. I když ho můžeme sbírat jenom pár týdnů, protože vylézá během dubna a po odkvětu se zase zatahuje do země, poslouží nám k důkladnému nastartování a jarní očistě celého těla.
Listy sušením téměř ztrácejí účinnost, používají se čerstvé, nebo se z nich pro zimní období může vyrobit tinktura. Sbíráme je pouze do doby, než rostlinka vykvete.
Vyžaduje zastínění a vlhčí, humózní půdu, nejlépe pod stromy, klidně i na severní straně domu.
- chřipka, nachlazení, rýma
- kašel, zahlenění, zánět horních cest dýchacích
- pročišťuje ledviny
- čistí krev, podporuje látkovou výměnu
- zlepšuje trávení, odstraňuje zácpu, nadýmání, střevní parazity, upravuje střevní mikroflóru
- zlepšuje srdeční činnost a prokrvení koronárních cév
- snižuje cholesterol, zamezuje kornatění tepen
- vhodné geriatrikum, celkově tonizuje a upravuje zdravotní stav u starších lidí
Připravuje se jako:
Tinktura – čerstvé listy natrháme na kousky, zalijeme vodkou tak, aby byly potopené, necháme 14 dnů louhovat na sluníčku nebo teplém místě. Slijeme. Užíváme 10-15 kapek do sklenice vody, zevně jako kapky do nosu při rýmě.
Vinný odvar – hrst listů zalijeme 1/4 l bílého vína, necháme přejít var, 10 minut vyluhovat, můžeme sladit medem. Pijeme obden šálek jako tonikum a geriatrikum na zlepšení celkové kondice.
V kuchyni:
Medvědí česnek je opravdová lahůdka. Listy jsou křehké, s mírně česnekovou příchutí, nezanechávají však v ústech žádný nepříjemný pach. Nejchutnější jsou pokrájené na chléb s máslem, můžeme je ale přidávat do jakýchkoli salátů a pomazánek, omáček, polévek i k masu a rybám, prostě všude tam, kde nevadí mírně česneková příchuť. Přidáváme až na konci vaření, aby se neztratily vitamíny a účinné látky.