Kostival lékařský (Symphytum officinale)

Kostival_lekarsky

Jedna z nejlepších evropských léčivek na veškeré problémy svalů, šlach, kloubů a kostí. Hojí zlomeniny, zánět šlach, pohmožděniny, vymknutí a podvrtnutí. Mast nebo tinkturu můžeme použít i na křečové žíly, bolavé klouby a neuralgie. Vnitřní použití je diskutabilní, obsahuje látky, které mají rakovinotvorné účinky a proto ho používám jenom u chronických plicních problémů, kde jiné bylinky nezabírají nebo na ochranu sliznic.

Pěstuje se snadno, vyžaduje pouze vlhkou, humózní půdu. Pokud zajistíte dostatečnou zálivku, roste i na slunci, ale nejlépe se mu daří ve stínu nebo polostínu. Množí se kořenovými řízky, prostě na jaře nebo na podzim natrháme kořeny na 5-10 cm dlouhé kousky a zasadíme je do země, z každého vyroste nová rostlinka. Spíš budeme mít problém s invazivním šířením, rozrůstá se opravdu bujně a prorůstá do celého záhonu. Pokud tomu chceme zabránit, ohradíme záhon plechem nebo plastem, který zakopeme až 70 cm do země.

Sbírají se kořeny brzy na jaře nebo na podzim (září, říjen), používají se čerstvé k výrobě mastí a tinktur a nebo se suší a melou na prášek.

  • urychluje srůstání zlomenin
  • zánět šlach a svalů
  • urychluje regeneraci vymknutých kloubů, navrací jim plnou funkčnost
  • pohmožděniny, bolavé klouby při dně a revmatismu
  • neuralgie
  • křečové žíly
  • vnitřně při žaludečních a peptických vředech
  • vnitřně hojí poleptané sliznice
  • vnitřně zastaralé úporné plicní problémy

Připravuje se jako:

Mast – hrst čerstvých kořenů omyjeme, nastrouháme na hrubém struhadle a vmícháme do 250g rozpuštěného vepřového sádla. Necháme ztuhnout 24 hodin, poté rozehřejeme, přidáme další hrst kořenů a necháme ještě dalších 24 hodin stát. Další den rozehřejeme, přecedíme do kelímků.

Mast z prášku – kávovou lžičku prášku vmícháme do 3 polévkových lžic vhodného masťového základu.

Tinktura – čerstvé kořeny nastrouháme, zalijeme vodkou tak, aby byly potopené a necháme 14 dní vyluhovat za občasného protřepání. Slijeme, vymačkáme.

Prášek – kořeny usušíme, rozemeleme na jemný prášek. Pro urychlení srůstu zlomenin užíváme 1x denně polévkovou lžíci rozmíchanou ve smetaně.

Obklad – čerstvý kořen nastrouháme na jemném struhadle, přiložíme na postižené místo, zavážeme obvazem a necháme působit nejméně 2 hodiny, nejlépe přes noc.

Biozahrada – Kostival je pro biozahradu jedna z nejdůležitějších rostlin, určitě by tam neměl chybět. Zúrodňuje půdu, takže se hodí tam, kde je půda nekvalitní nebo vyčerpaná – po dvou letech kostival vyryjeme a můžeme sázet cokoli jiného. Listy se používají k mulčování místo kyselé kůry, kromě zastínění a zamezení vypařování vody dodají rostlinám i výživu. Z čerstvých listů se vyrábí tekuté hnojivo, které svědčí stromům, keřům, bylinkám i zelenině. Čerstvé i uschlé listy se přidávají do kompostu, zvyšují jeho kvalitu.

Tekuté hnojivo – naplníme nádobu čerstvými listy, zalijeme vodou, přikryjeme víkem a necháme kvasit 2 týdny, občas promícháme. Nepoužíváme přímo, ředíme s vodou v poměru 1:10 (litr zákvasu na 10 litrů vody). Docela to smrdí, ale vyplatí se to, rostlinky po tom rostou jako utržené, velice jim to chutná.

Sazenice k prodeji.