Kozlík lékařský (Valeriana officinalis)

Kozlik_lekarsky

Prastará evropská léčivka, již od starověku používaná na zklidnění nervů. Používá se na celou škálu nervových potíží od nespavosti, stresu a úzkostí až po nervózní žaludek či psychicky podmíněnou impotenci.

Je to vytrvalá rostlina, v květu až 150 cm vysoká. Množí se semeny, vysévají se na jaře přímo na stanoviště, ale dobře se množí i samovýsevem. Je naprosto nenáročný, roste na slunci i ve stínu, v jakékoli půdě. Pokud chceme mít hodně kořenů, nenecháme ho vykvést, ale květní lodyhu odřízneme ještě před rozkvětem.

Sbírají se kořínky, druhým rokem růstu, nejlépe v říjnu, ale můžeme i časně na jaře. Jsou drobné, je to mravenčí práce, ale vyplatí se, protože uklidňující účinky kozlíkových kapek za tu námahu opravdu stojí. Kořínky omyjeme a usušíme, nebo přímo z čerstvých vyrábíme tinkturu.

  • uklidňuje nervy, úzkost, napětí, stres, hysterie, nervozita
  • při nespavosti od nervů
  • srdeční neurózy
  • žaludeční křeče nervového původu
  • impotence nervového původu

Připravuje se jako:

Tinktura – Baldriánové kapky – 1 díl drobně pokrájených čerstvých kořínků zalijeme dílem vodky, necháme 14 dní vyluhovat. Používáme na cukr nebo do trochy vody 20 kapek 3x denně. Při nespavosti kávovou lžičku 2 hodiny před spaním, druhou 1/4 hodiny před spaním.

Prášek s medem – suché kořínky podrtíme na jemný prášek, smícháme s medem na kašičku. Při bolesti hlavy necháme kávovou lžičku směsi rozpustit v ústech.

Koupel – 100 g sušených kořínků zalijeme litrem vroucí vody, necháme 15 minut vyluhovat, pro větší účinek můžeme přidat 3-5 kapek tinktury. Zklidňující koupel při nervozitě a nespavosti.

Biozahrada – Když pěstujeme kozlík mezi zeleninou, rychleji roste a celkově se jí lépe daří. Kořínky přitahují krysy (ale ne ty v zemi, jenom když je vyhrabeme), hodí se k nalákání zahradních hlodavců do pastí.

Sazenice k prodeji.