Mochyně židovská (Physalis alkekengi)

Mochyne_zidovska

Chutné ovoce, dekorativní rostlina s oranžovými lampiónky do suchých vazeb a navíc ještě zajímavé léčebné účinky. Používá se především na problémy s ledvinami a močovými cestami a poruchy látkové výměny jako je dna a revmatismus. Na tyto nemoci je sice spousta dalších bylin, ale většinou jsou dost hořké, takže mochyně je docela vítanou změnou, značně vylepšuje chuť směsi.

Vytrvalá rostlinka, která se pěstuje velice snadno, protože nemá žádné zvláštní nároky na půdu ani stanoviště. Jenom ve stínu plody špatně dozrávají. Množí se podzemními kořenovými výběžky, je invazivní, proto doporučuji pěstovat buď tam, kde nevadí, že se rozleze do celého okolí, nebo ohradit záhon pod zemí podobně jako u kostivalu.

Sbírají se plody v plné zralosti od srpna do září. Musí být opravdu dostatečně zralé, jinak chutnají trpce. Pokud si ale počkáme, odmění nás lahodnou chutí. Sušit se musí v troubě nebo v sušičce na ovoce, jsou dost šťavnaté. Nať pro koupele používáme čerstvou po celou dobu vegetace.

  • prevence proti tvorbě ledvinových kaménků
  • záněty ledvin a močových cest
  • podporuje látkovou výměnu, odvodňuje, otoky
  • podporuje vylučování kyseliny močové z těla, dna, revmatismus
  • šťáva z čerstvých plodů potlačuje svědění
  • koupel z nati na povzbuzení látkové výměny

Připravuje se jako:

Odvar – 10 g suchých plodů zalijeme 1/4 l studené vody, necháme 5 minut vařit, 10 minut vyluhovat. Pijeme 2-3 šálky denně.

Koupel – hrst čerstvé natě zalijeme litrem vroucí vody, necháme 15 minut vyluhovat, slijeme do koupele. Koupelí by mělo být celkem 12, každý druhý den. Při revmatismu a dně.

V kuchyni – Velmi chutné ovoce, dnes se používá i v restauracích k ozdobám talířů. Nejlepší jsou čerstvé, ale můžeme je použít i do kompotů nebo z nich připravit šťávu. Hodí se také do ovocných salátů a ke zdobení chlebíčků a salátových misek – vypadají velice dekorativně.