Mořská cibule (Scilla maritima)
Mořská cibule je v Čechách dost zmatený pojem. Většina lidí shání rostlinu, kterou pěstovaly naše babičky. Měly ji v květináči a používaly ji na všechna možná drobná poranění – záděry, spáleniny, třísky, zhnisané rány a podobně. Skvěle to fungovalo a funguje to i dnes.
Jenže tahle rostlina se vlastně jmenuje snědek ocasatý, latinsky Ornithogalum caudatum, nebo taky Ornithogalum longibracteatum (což je novější botanický název, čili momentálně správvný). Naši předkové jí říkali mořská cibule, které je téměř neuvěřitelně podobná.
Ta pravá mořská cibule, latinsky Scilla maritima, je také léčivá, ale k domácímu použití ji opravdu nedoporučuji. Nepoužívají se listy, ale cibule, které se krájí na plátky, suší a vaří se z nich čaj. Obsahují kardioglykosidy (podobně jako třeba náprstník nebo konvalinka), které ovlivňují činnost srdce a při vyšším dávkování dokáží způsobit i srdeční zástavu. V místě původu se používají jako velmi účinný jed na krysy. A kdybyste si její listy přiložili na ránu, způsobíte si velice nepříjemné vyrážky a svědivé puchýře.
Takže doufám, že když sháníte mořskou cibuli, myslíte tím vlastně snědek. Je to opravdu úžasná rostlinka, která předčí v hojivých účincích i slavnou aloe. Stačí ustříhnout kousek listu, naklepat, aby pustil šťávu a přiložit na ránu. Po několika hodinách až dnech vytáhne z rány hnis i s třískou nebo zadřenými kamínky (třeba když děti získají při pádu z kola „chodníkový lišej“), zároveň se rána dezinfikuje a urychlí se hojení. Listy hojí i zhnisané prsty u nohou zdeformované plísní nebo bakteriální infekcí, spáleniny od omastku, řezné rány a jakékoli další zevní poranění.
Rostlinka pochází z Jižní Afriky, u nás se pěstuje pouze v květináči, protože na záhoně v zimě vymrzá. Množí se malými cibulkami, které se vytváří u matečné rostliny. Údajně se dají listy i cibule použít i vnitřně, a to při chřipce, angíně a dalších virových a bakteriálních nemocech, také prý snižuje hladinu krevního cukru. S vnitřním využitím však nemám žádné zkušenosti, pokud se rozhodnete to vyzkoušet, tak jen na vlastní riziko. Zevně ovšem působí skvěle, těžko hledat rostlinu, která by se jí v tomto směru vyrovnala.
- spáleniny všeho druhu
- záděry, zadřené třísky a jiné nečistoty
- plísňové a bakteriální infekce prstů
- řezné a zhnisané rány
- pohmožděniny, modřiny
- bolavé klouby, podvrtnutí, otoky kolen a kotníků (vytahuje vodu z kolene)
- urychluje dozrávání vředů a píštělí
Připravuje se jako:
Obklad – kousek čerstvého listu odstříhneme, naklepeme paličkou nebo tupým koncem nože až zeslizovatí, přiložíme na ránu, zavážeme a necháme působit několik hodin. Pravidelně vyměňujeme za čerstvý list až do vymizení potíží