Mydlice lékařská (Saponaria officinalis)

Mydlice_lekarska

Vynikající bylinka na úporný a jiné léčbě vzdorující kašel, výborné účinky i při ekzémech a dalších kožních defektech. Obklady jsou osvědčeným prostředkem na pásový opar.

Neméně zajímavé jsou ale i její „neléčebné“ účinky – bylinka se používá jako ideální prací prostředek pro alergiky a je vhodná i pro citlivou kůži miminek. Používá se nejen na praní, ale i na omývání citlivé pleti místo mýdla, jako náhrada šampónu a nebo k šetrnému čištění všech citlivých povrchů, kde by mohla chemie ublížit. Dodnes je oblíbená mezi restaurátory jako nejlepší a nejšetrnější čistící prostředek.

K léčebným účelům (kašel, sliznice) se užívá kořen, sbírá se na podzim, od října do listopadu, nejlépe kolem 10. hodiny dopoledne. Nať se používá čerstvá po celou dobu vegetace, pro zimní období se sbírá a suší těsně před květem od května do července. K praní, umývání a čištění můžeme kořen vyrývat po celý rok.

  • ředí hleny, kašel, záněty průdušek, zánět horních cest dýchacích
  • ochrana sliznic v dýchacím a trávicím traktu)
  • střevní potíže, záněty střev
  • nať revmatismus, dna, ekzém a kožní problémy, záněty střev
  • obklady z kořene bolavé a zanícené klouby
  • obklady z natě pásový opar

Připravuje se jako:

Odvar z kořene – kávovou lžičku kořene zalijeme 125 ml vroucí vody, necháme 5 minut vařit, 10 minut vyluhovat, pijeme 3x denně při kašli a problémech s průduškami.

Odvar z natě – 1 polévkovou lžíci zalijeme 1/4 l studené vody, necháme 5 minut vařit, 10 minut vyluhovat, pijeme 2x denně při kožních potížích, poruchách lymfatického systému, problémech se slezinou nebo při zánětu střev.

Obklad z natě – čerstvou nať spaříme horkou vodou, vymačkáme, několikrát denně přikládáme na pásový opar, necháme vždy působit 2 hodiny.

Sazenice k prodeji.