Pelyněk kozalec, estragon (Artemisia dracunculus)

Pelynek_kozalec

Estragon se dnes používá téměř výhradně k aromatizování octa či oleje nebo při nakládání zeleniny a hub, což je velká škoda, protože dokáže u mnoha pokrmů zlepšit nejen chuť,l ale i stravitelnost. Vyčistí a protáhne žaludek, žlučník, střeva a dokonce i cévy a pro své specifické antibakteriální a imunomodulační účinky je v Číně považován za lék na záněty střev.

Jako koření se používá především čerstvý, v zimě samozřejmě můžeme i sušený. Pro použití v kuchyni se sbírá před nasazením na květ, pro léčivé účely těsně před rozkvětem. Sbíráme stonky s listy, po usušení ve stínu listy odrhneme. Rostlinka znovu obrazí.

Rostlinka je nenáročná, množí se dělením kořenů na jaře nebo na podzim. Je invazivní podobně jako máta nebo kostival, vhodné je zasadit ji někam, kde se nemůže rozpínat a utlačovat ostatní rostliny (třeba pod rybíz a angrešt).

  • zlepšuje trávení, mírní křeče a bolesti břicha po jídle, mírní nadýmání
  • nemoci střev, Crohnova nemoc, ulcerózní kolitida, dráždivý tračník
  • zabraňuje sklerotizaci cév, zlepšuje pružnost a pevnost cévních stěn
  • vhodné teriatrikum (povzbuzující prostředek pro starší lidi)

Připravuje se jako:

Nálev – kávovou lžičku sušených nebo polévkovou lžíci čerstvých listů zalijeme 1/4 l vroucí vody, necháme 10 minut vyluhovat. Pijeme 2-3x denně.

Víno – 25 g čerstvých listů nebo větviček naložíme do 0,7 l bílého neslazeného vína na 7 dní, slijeme. Užíváme na trávení 1,5 dl 15 minut před jídlem, na zlepšení stavu cév 3x denně likérovou sklenku.

V kuchyni:

Estragon používáme pouze do tepelně upravených jídel, za syrova do salátů se moc nehodí, má příliš výraznou chuť. Nejlepší je od jara do zimy čerstvý, sušený používáme spíš z léčebných důvodů. Hodí se do omáček, k mletému masu (karbanátky, sekaná, masová směs na těstoviny), k tučnému masu (vepřové, skopové) i libovému masu (zvěřina, kuře, ryby). Můžeme ho přidat i do polévek nebo luštěninových jídel. Vynikající je estragonový ocet – dvě větvičky naložíme do octa spolu s chilli papričkou (nebo i dvěma) a kouskem cibule, používáme na saláty spolu s olejem či majonézou.

Biozahrada:

Podobně jako jiné druhy pelyňků ochraňuje keře rybízu před rzí rybízovou. Ze své blízkosti odhání i komáry a mouchy.

Sazenice k prodeji.