Pelyněk pontský (Artemisia pontica)

pelynek_pontsky

Opět jedna bylinka z těch běžnějších českých s účinky srovnatelnými s cizokrajnými „zázraky“, které se k nám v poslední době hrnou v podobě volně prodejných přípravků v bylinných lékárnách.

Pelyněk pontský působí na játra, žaludek a lymfatický systém, čili detoxikuje celé tělo a upravuje kromě ledvin téměř všechny základní funkce. Po intenzivní kúře se nám může zlepšit i zrak nebo kůže (ekzém, alergie), můžeme se zbavit bolestí žlučníku nebo potíží s trávením, můžeme být odolnější k virovým i bakteriálním infekcím. V každém případě bychom se měli cítit mnohem lépe.

Není to úplně nevinná rostlinka pro běžné použití, je třeba dodržovat uvedené dávkování a určitě si ji odpustit v těhotenství a kojení, není vhodná ani pro děti do 15 let. (To jsou ovšem skupiny, které obvykle detoxikovat nepotřebují).

Je to vytrvalá rostlinka 20-50 cm vysoká, přes zimu se zatahuje do země, ale od jara do podzimu je velice dekorativní – má huňaté větvičky obalené drobnými zelenostříbrnými lístky. Roste v každé sušší půdě, jenom potřebuje sluníčko.

Sbírá se kvetoucí nať od května do září, na začátku květu. Odstříháváme celé větvičky nůžkami kousek nad zemí, sušíme ve stínu zavěšené ve svazečcích, potom buď odrhneme listy s květy nebo nakrájíme na drobné kousky i s větvičkami.

Připravuje se jako:

Nálev – kávovou lžičku zalijeme 1/4 l vroucí vody, necháme 15 minut vyluhovat. Pijeme 2-3 šálky denně.

Prášek – používáme jako zásyp na rány, urychluje hojení.

Biozahrada – Odpuzuje létající hmyz (komáři, mouchy). Pro své dekorativní listy je vhodný jako okrasná rostlina do skalky nebo zahrádky.

Sazenice k prodeji.