Pilát lékařský (Anchusa officinalis)

Pilat_lekarsky

Pilát má antibakteriální a protizánětlivé účinky a vnitřně je to neocenitelná bylinka při těžkých problémech v dýchacím ústrojí. Není úplně neškodná, nesmí ji používat těhotné a kojící ženy a děti do 10 let, ale ani ostatní by neměli překračovat léčebné dávky, ani ho používat dlouhodobě. Pokud ale dodržíme všechna pravidla, pomůže nám při mnoha těžších plicních nemocech, kdy nezabírají běžně užívané bylinky.
A úplně úžasný je v léčbě oparů – pokud nasadíte tinkturu ihned, když zjistíte, že se opar klube, tak se vůbec neobjeví. To mám opravdu vyzkoušené a zatím to fungovalo stoprocentně!

Je to nenáročná rostlinka, roste v každé půdě, bez zalévání, potřebuje jenom hodně sluníčka. Listy rostou v přízemní růžici, z nich vyhání plazivé stvoly s květy až 70 cm dlouhé. Je velice oblíbená u včel a čmeláků, rojí se na ní celé léto. Sbírá se kvetoucí nať na počátku květu od května až do září.

    • tlumí neproduktivní a vysilující kašel
    • zastaralé nebo chronické plicní nemoci vzdorující klasické léčbě – bronchitida, astma
    • akutní bakteriální plicní nemoci – zápal plic, TBC
    • zevně tinktura na opary
    • zevně odvar na špatně se hojící rány

Připravuje se jako:

Nálev – kávovou lžičku nati zalijeme 1/4 l vroucí vody, necháme 20 minut vyluhovat, slijeme do termosky, užíváme polévkovou lžíci 4x denně.

Čerstvá šťáva – kvetoucí nať odšťavíme na odšťavovači nebo pomeleme a vymačkáme šťávu, užíváme 2 kávové lžičky 4x denně při těžkých plicních nemocech. Šťáva je účinnější než nálev, působí razantněji. Nejde ale připravit na dlouho do zásoby, můžeme připravit maximálně ráno denní dávku a uchováváme ji
v uzavřené nádobě v lednici.

Tinktura – čerstvou kvetoucí nať natrháme na malé kousky, zalijeme lihem 40 % (vodkou) tak, aby byla potopená a necháme v uzavřené sklenici 7 dní vyluhovat. Slijeme přes plátno, vymačkáme veškerou tekutinu a uchováváme v dobře uzavřených nádobách. Léčivé účinky si uchovává až 5 let.

Biozahrada – Medonosná rostlina, přitahuje včely do zahrady, po celou dobu květu je včelami přímo obalená.