Pupečník asijský (Centella asiatica)
Bylinka je známá spíš pod názvem „gotukola“ a má velice zajímavé léčivé účinky. Vnitřně působí na lymfatický a žilní systém, léčí záněty žil a křečové žíly, snižuje tlak a zlepšuje prokrvení. Unikátní jsou ale hlavně její regenerační účinky na kůži – zevně se používá na pooperační jizvy, řezné a tržné rány, popáleniny, strie, celulitidu, urychluje hojení nastřižené hráze po porodu, prostě u všech druhů narušení kůže, na které si vzpomenete, urychluje hojení a zanechává pokožku zcela hladkou a bez jizev.
Je to vytrvalá rostlinka, kterou můžeme pěstovat buď celoročně v květináči, nebo přes léto venku na záhoně a na zimu ji opět přesadíme a přeneseme do místnosti. Vyhání plazivé výhonky, které v uzlech zakořeňují. Vyžaduje humózní půdu, sluníčko a dostatečnou zálivku.
Sbírá se nať, suší se ve stínu nebo se používá čerstvá k obkladům. Při vnitřním použití působí opravdu razantně, lidé nad 65 let by měli užívat jen poloviční dávky a také není příliš vhodná pro děti do 5 let.
- zlepšuje pružnost a pevnost žilních stěn, snižuje srážlivost krve, zánět žil, křečové žíly
- snižuje krevní tlak
- antibakteriální a antivirové účinky
- záněty močových cest
- pozitivní účinek na paměť
- zevně pooperační rány, jizvy, strie, celulitida, popáleniny, keloidy, afty, hemoroidy, nastřižení hráze po porodu
- zevně ekzém, lupénka, rakovina kůže
Připravuje se jako:
Nálev – kávovou lžičku zalijeme 1/4 l vroucí vody, necháme 10 minut vyluhovat, 2-3x denně šálek.
Odvar – polévkovou lžíci zalijeme 1/4 l studené vody, necháme 5 minut vařit, 10 minut vyluhovat, používáme k obkladům.
Obklad z čerstvé rostliny – čerstvou nať podrtíme, aby pustila šťávu a přiložíme na postižené místo. Obvážeme plátnem a necháme působit nejméně 2 hodiny, nejlépe přes noc.
V kuchyni:
V Asii se používá jako zelenina, listy se přidávají do salátů nebo do smažených čínských jídel.