Řimbaba obecná (Pyrethrum parthenium)

 

Rimbaba_obecna

 

Vynikající léčivka zejména pro dámy, protože se používá hlavně na bolestivou menstruaci a migrény, což je obojí specialita spíše té něžné poloviny lidstva. Při pravidelném podávání dokáže zregenerovat nepravidelný menstruační cyklus, odstranit menstruační křeče, ale i nepříjemné psychické příznaky doprovázející premenstruační syndrom a období klimakteria. V šestinedělí napomáhá rekonstrukci dělohy, ale jenom když se z jakéhokoli důvodu nekojí, protože miminkům v mléce nechutná. Pomáhá také při migréně a tenzních bolestech hlavy (to jsou ty od nervů, protože pokud vás bolí hlava od vybočené krční páteře, žádná bylinka vám s tím nepomůže, musíte si prostě nechat srovnat páteř). Dětem můžeme podávat při podezření na hlísty a škrkavky, bezpečně je vypuzuje. Nepijeme ale v těhotenství, protože stahuje dělohu, což by mohlo vést k potratu.

 

Je to vytrvalá drobnokvětá kopretina, naprosto nenáročná na pěstování, nesnáší pouze zamokřenou půdu a stín. V dobré půdě je až 1 m vysoká. Pokud ji necháme odkvést, rozmnožuje se samovýsevem. Sbírá se kvetoucí nať od června do srpna, nejlépe v pozdním odpoledni. Čaj je velice hořký, doporučuji raději tinkturu, která se užívá lépe.

 

  • bolestivá menstruace, nepravidelná menstruace, PMS, klimakterium, šestinedělí ke stažení dělohy
  • bolesti zubů, dásní, kloubů, hlavy, migrény
  • vnitřní paraziti (hlísti, škrkavky)
  • záněty střev, potíže s trávením
  • zevně hojí rány, dásně po trhání zubů, podlitiny

 

Připravujeme jako:

Nálev – 2 kávové lžičky zalijeme 1/4 l vroucí vody, necháme 10  minut vyluhovat, 2-3x denně šálek.

 

Tinktura – květy zalijeme lihem 40 % (vodkou), necháme 14 dní vyluhovat, každý den protřepeme, poté slijeme do skleniček. Při nástupu migrény každých čtvrt hodiny 5-10 kapek, poté udržovací dávka 10-15 kapek 3x denně po dobu 3 měsíců.

 

Odvar – 2 polévkové lžíce zalijeme 1/2 l studené vody, necháme vařit 2 minuty, 10 minut vyluhovat. Používáme zevně, ke kloktání, výplachům, obkladům.

 

Obklad – čerstvou nať (listy, květy) krátce osmažíme na olivovém oleji (jenom prohřejeme), přikládáme teplé na bolavé klouby postižené revmatismem nebo artritidou.

 

Čerstvý list na migrény – denně sníme jeden čerstvý list, nejlépe jako sendvič uprostřed chleba s máslem, protože může v ústech způsobit puchýřky. Měli bychom papat alespoň 3 měsíce bez přerušení.

Sazenice k prodeji.