Šanta kočičí (Nepeta cataria)
Slováci jí říkají malebně kocúrnik a opravdu to souvisí s našimi chlupatými mazlíčky. Vůně šanty je totiž neodolatelně přitahuje. Kočky ji očichávají, válí se v ní, ožírají lístky, prostě šantu naprosto milují. I když se to údajně týká asi jenom 60 % koček, ty ostatní na šantu nereagují – ale to jsem vyčetla, ty moje ji zbožňovaly všechny. Šantou se dokonce plní i kočičí pelíšky nebo se její vůní parfémují škrabadla, aby si kočičky zvykly na svoje a nedrásaly nám nábytek a nervy.
Ale ona je to i vynikající léčivka, její účinky můžeme srovnat s meduňkou: Šanta kočičí citrónová (Nepeta cataria citriodora) má dokonce i podobnou citrónovou vůni, někdy dokonce i výraznější než meduňka. Užijeme ji tedy u všech problémů spojených se stresem a nervozitou – při nespavosti, neklidu, žaludečních obtížích.
Je to evropská rostlinka, vytrvalá, dorůstá až do výšky kolem metru a bohatě se větví. Můžeme pěstovat dvě varianty – přírodní (Nepeta cataria) a citrónovou (nepeta cataria citriodora). Lidem chutná spíš ta citrónová, kočky milují oba dva druhy.
Pěstuje se ze semínek, po odkvětu se musí sestříhat. Sbírá se celá nať na začátku květu. Šanta stejně jako meduňka nemá žádné kontraindikace, ale v některých zemích je považována ve větším množství za halucinogen, takže raději budeme dodržovat doporučené dávkování. V uvedených dávkách ji ale můžeme bez problémů dávat i dětem.
- uklidňuje nervy, při nespavosti a nervozitě
- uklidňuje nervózní žaludek, zlepšuje trávení, odstraňuje nadýmání
- při nachlazení snižuje teplotu, vyvolává spánek a pocení
- mírní průjem
- mírně snižuje tlak
- příznivě působí na ledviny i žlučník
- zevně v koupelích zmírňuje svědění
- urychluje hojení podlitin a krevních výronů
Připravujeme jako:
Nálev – 2 kávové lžičky čerstvé natě zalijeme 1/4 l vroucí vody, necháme 10 minut vyluhovat, pijeme 3x denně šálek.
Koupel – dvě hrsti čerstvé natě zalijeme litrem vroucí vody, necháme 15 minut vyluhovat, slijeme do koupele. Pomáhá při svědění a uklidňuje.
Obklad na podlitiny – čerstvou nať podrtíme válečkem nebo jenom pomačkáme, aby pustila šťávu a přiložíme na podlitinu. Ovážeme plátnem a necháme působit nejméně 2 hodiny. Urychluje hojení, krevní výron se rychleji vstřebá.