Sléz maurský (Malva mauretania)

Slez_maursky

 

Jako léčivka slouží všechny druhy slézu už od starověku. Původně se používal spíš sléz lesní nebo přehlížený, dnes máme na výběr i sléz maurský. Dávám mu přednost, protože je to krásná dekorativní rostlinka, která je ozdobou každé zahrádky od konce jara až do podzimu, kdy je přímo obalen spoustou nádherných fialových květů. Květy se sbírají snadno a rychle se suší a každý den nakvétají další. Čaj z tohoto druhu má také jednu zajímavou vlastnost – ačkoli jsou květy fialové, čaj je zbarvený do nádherně modré barvy.

Sléz patří mezi základní rostliny k léčení poškozených sliznic, a to jak v trávicím traktu, tak v plicích. Používá se při kašli a zánětech průdušek, ale hojí i sliznici žaludku a střev při žaludečních vředech a zánětech střev. V koupelích je jednou z nejlepších rostlin proti svědění u ekzémů (včetně atopického).

Můžeme ho používat zcela bez omezení, je to příjemná bylinka, vhodná i pro malé děti a starší lidi. Pěstuje se na slunečném stanovišti, nesnáší zamokření. Doporučuji některé květy nechat na rostlině, aby se samovolně rozmnožil semeny. Je to sice vytrvalá rostlina, ale je výhodnější každý rok vypěstovat nové sazeničky a staré zlikvidovat, protože ty starší bývají často napadeny rzí, která se potom přenáší i na další bylinky. U mladých rostlin toto nebezpečí obvykle nehrozí.

Sbíráme plně rozkvetlé květy bez lůžka každý den od začátku květu až do září.

 

  • hojí záněty sliznic a kůže
  • žaludeční a dvanáctníkové vředy
  •  záněty střev, průjem
  • dráždivý kašel, zánět průdušek
  • zevně potlačuje svědění, urychluje hojení kůže
  •  záněty v dutině ústní
  • bércové vředy, zánět žil, ekzém, atopický ekzém

Připravuje se jako:

Nálev – 2 kávové lžičky zalijeme 1/2 l vroucí vody, necháme 10 minut vyluhovat, pijeme po doušcích během celého

Macerát – 2 kávové lžičky zalijeme 1/2 l studené vody, necháme 12 hodin vyluhovat, pijeme po doušcích během celého dne.

Nálev pro zevní použití – 2 polévkové lžíce zalijeme 1/2 l vroucí vody, necháme 10 minut vyluhovat, používáme na obklady, koupele, kloktání.

 

Sazenice k prodeji.