Sporýš lékařský (Verbena officinalis)

Sporys_lekarsky

Další univerzální bylinka, kterou lze použít při řadě potíží od poruch trávení, jater, ledvin až po bronchitidu. Je to také celkové tonikum k posílení organizmu při únavě a stresu. Pomáhá obnovit střevní mikroflóru narušenou např. antibiotiky a navíc velice dobře zabírá na tenzní (nervově podmíněné) bolesti hlavy a migrény.

Bylinka je zcela bezpečná, může se podávat i při kojení ke zvýšení laktace. Jenom v těhotenství se jí musíme vyhnout, protože mírně stimuluje dělohu a to je v této době nežádoucí.

Je to nenáročná vytrvalá bylinka, až 70 cm vysoká. Roste nejlépe na slunci, ale i v polostínu a v jakékoli půdě. Semena se vysévají na podzim, potřebují před vyklíčením přejít mrazem. Množí se i dělením trsů na jaře.

Sbíráme kvetoucí nať od června do srpna, sušíme nejlépe zavěšenou ve svazečcích, ve stínu.

  • bolesti hlavy a migrény psychického původu
  • poruchy trávení, zlepšuje střevní peristaltiku
  • normalizuje střevní mikroflóru po léčbě antibiotiky a při změnách stravování
  • zlepšuje kondici při psychické i fyzické únavě, stresu, malátnosti a slabosti
  • zvyšuje sekreci mateřského mléka
  • čistí ledviny, játra, slezinu
  • upravuje menstruační cyklus, vyvolává opožděnou menstruaci
  • zevně vlasové tonikum, podporuje růst vlasů

Připravujeme jako:

Nálev – 2 lžičky zalijeme 1/4 l vroucí vody, necháme 10 minut vyluhovat, pijeme 2-3x denně.

Macerát – 3 lžičky zalijeme 1/2 l studené vody, necháme 8-10 hodin vyluhovat, vypijeme ve dvou dávkách (ráno a odpoledne), druhou dávku uchováme v lednici. Před podáním přihřejeme ve vodní lázni.

Nervové tonikum – polévkovou lžíci zalijeme 1/4 l vroucí vody, necháme 10 minut vyluhovat, osladíme medem. Pijeme 3x denně po jídle, posiluje nervy a zvyšuje odolnost proti stresu.

Odvar – hrst čerstvé nebo sušené nati zalijeme 1/2 l studené vody, necháme 5 minut vařit na mírném ohni a vyluhujeme do zchladnutí. Používáme k masáži vlasové pokožky po umytí šampónem.

Sazenice k prodeji.