Topinambur hlíznatý (Helianthus tuberosus)

Topinambur

Topinambury pochází ze Severní Ameriky, do Evropy se dostaly spolu s bramborami před cca 300 – 400 lety. Severoameričtí indiáni hlízy používali k jídlu i jako lék.

Je to vynikající dietní a posilující potravina, pro svůj vysoký obsah vitamínů a minerálních látek vhodná především v rekonvalescenci, při dlouhodobém stresu a únavě, v těhotenství a při poruchách látkové výměny (dna, revmatismus, ekzémy).. Je vhodný i při cukrovce, protože na rozdíl od brambor (které může částečně nahradit) nezvyšuje nároky na sekreci inzulínu. Obsahuje vitamíny skupiny B, vitamín C, provitamín A, železo, vápník, křemín, zinek, fosfor a hořčík.

Při pravidelném užívání zmírňuje četnost a sílu astmatických záchvatů, díky nízké kalorické hodnotě se uplatní i při redukčních dietách – dobře zasytí, aniž bychom přibírali na váze.

Topinambury rostou v každé půdě, jen v jílovité jsou hlízy menší (čili čím úrodnější půda, tím větší hlízy). Můžeme s nimi však vyplnit i místa, kde jinak nic moc neroste. Mohou se dlouhodobě pěstovat stále na jednom místě, nevyčerpávají půdu. Hlízy můžeme vybírat a zpracovávat po celý rok.

 

  • dietní a posilující potravina v rekonvalescenci, těhotenství, při cukrovce a poruchách látkové výměny (dna, revmatismus, cukrovka, ekzémy)
  • vhodné při redukčních dietách, zvyšují pocit sytosti při minimálním příjmu kalorií
  • detoxikují játra, upravují činnost žlučníku
  • zlepšují trávení, obnovují střevní mikroflóru po léčbě antibiotiky
  • snižují cholesterol

 

Připravují se jako:

Čerstvá šťáva – až 500 ml denně k léčení všech výše uvedených nemocí

Sirup – 250 g čerstvých hlíz nastrouháme, zasypeme 250 g hnědého cukru, necháme 2 dny v lednici. Poté vylisujeme šťávu, 10 minut povaříme, plníme do sklenic. Používáme jako přírodní sladidlo obohacené o vitamíny a minerály z topinamburu, léčebně 2 lžíce 2x denně ve všech výše uvedených indikacích kromě cukrovky a redukční diety (díky obsahu cukru).

 

Použití v kuchyni:

Hlízy neloupeme, stačí omýt kartáčkem pod tekoucí vodou. Potom je strouháme nebo krájíme. Používáme do salátů, do polévek nebo omáček (náhrada brambor). Můžeme přidat do bramboráků, zeleninových placiček, karbanátků, sekané, k zahuštění omáček a polévek. Nakrájené na plátky nebo malé kostičky nasušíme, přidáváme do músli nebo jogurtu. Na vzduchu vnitřky hlíz hnědnou, pokud je používáme do salátů, je dobré je zakápnout citrónovou šťávou.