Třapatka nachová (Echinacea purpurea)

Trapatka_nachova

 

 

Nádherná dekorativní rostlina, která se hodí i k řezu do vázy. Pochází ze Severní Ameriky, byla jednou z hlavních léčivých rostlin místních indiánů. Používali ji hlavně na léčení poranění, včetně uštknutí jedovatými hady. Přímo do rány vtírali prášek z kořene, k tomu pili echinaceový čaj a tím dosáhli rychlého zhojení bez zbytečných zánětů a dalších komplikací. Čerstvé listy používali na rány jako náplast.

Dnes jsou léčivé účinky  echinacey známé i u nás, především se užívá na podporu imunity, při virových infekcích, chřipce a nachlazení. Zvládá ale i záněty středního ucha, infekce močových cest a také je velmi účinná při problémech s žílami a cévami. Tato rostlinka by určitě neměla chybět v žádné domácí lékárničce.

Obvykle se uvádí, že léčivý je pouze kořen, ale není to tak docela pravda. Použít můžeme i květ, nať a listy, jen musíme zvolit o něco vyšší dávkování. Kvetoucí nať a listy sbíráme v době plného květu, kořeny z dvouletých rostlin v září a říjnu. K sušení se rostlinka moc nehodí, rychle ztrácí účinné látky, proto je nejvhodnější z čerstvých rostlin připravit tinkturu.

 

  • stimuluje imunitní systém
  • viry, bakterie, plísně
  • chřipka, nachlazení, zánět dutin, senná rýma
  • zánět středního ucha
  • hemoroidy, křečové žíly, bércový vřed
  • tonikum po operacích, v rekonvalescenci (urychluje hojení)
  • zevně urychluje hojení ran, omrzliny, proleženiny

 

Připravuje se jako:

Nálev – 3 KL čerstvých květů a listů zalijeme 1/4 l vroucí vody, necháme 15 minut vyluhovat, pijeme 4x denně

 

Tinktura – kvetoucí nať a listy zalijeme lihem tak, aby byly ponořené, necháme 2 týdny vyluhovat za každodenního protřepání. Slijeme, užíváme v prevenci 1 lžičku 1x denně ráno, při nemoci 3x denně lžičku, při začínající viróze každé 3 hodiny lžičku.

 

Olej – kořeny jemně nakrájíme, zalijeme olejem tak, aby byly ponořené, necháme týden na teplém místě vyluhovat, každý den protřepeme. Slijeme, používáme k mazání nehojících se ran, na křečové žíly.

 Sazenice k prodeji