Česneková tráva (Thulbaghia violacea)

Tulbagie

Tulbagii se také říká pokojový česnek, protože má podobnou chuť i vůni, jenom ne tak pronikavou. A pro milovníky česneku ještě jedna dobrá zpráva – nezanechává typický česnekový zápach v ústech, takže ji můžeme konzumovat v jakémkoli množství bez nepříjemných následků.

Používají se především čerstvé listy jako zelené koření, ale je to i výrazná léčivka. Stejně jako u česneku pravidelná konzumace čerstvých lístků výrazně snižuje krevní tlak, zmenšuje riziko arteriosklerózy a trombózy. Domorodci v Jižní Africe, odkud rostlina pochází, s ní léčí i kašel, chřipky a nachlazení, byly prokázány i anitibakteriální účinky. Ale co je nejdůležitější – je to prostě úžasná pochoutka a zdroj zeleného koření po celou zimu. Nesmí se ale užívat při průjmech a žaludečních vředech.

Pěstuje se jako pokojová rostlina, buď celoročně v květináči, nebo ji můžeme na léto vynést ven. Vyžaduje humózní půdu a hodně světla a sluníčka. Můžeme ji zasadit i na zahrádku, v tom případě zvolíme teplé místo chráněné před studenými větry a na zimu ji celou důkladně zakryjeme mulčem. I přes to může ale někdy vymrznout.

  • snižuje krevní tlak
  • snižuje cholesterol
  • chřipka, kašel, nachlazení
  • prevence arteriosklerózy
  • prevence rakoviny, léčba rakoviny jícnu
  • proti střevním parazitům

Připravuje se jako:

Čerstvé listy – na to, abychom vyšší tlak udrželi pod kontrolou, stačí sníst 3 čerstvé listy denně v jakékoli podobě (na chlebu, v pomazánkách, polévkách)

Odvar – 2 lžičky sušených listů nebo lžíci čerstvých zalijeme 1/4 l studené vody, necháme přejít var, 10 minut vyluhovat, pijeme 2-3x denně.

V kuchyni:

Lístky mají jemnou česnekovou příchuť, můžeme je přidávat všude tam, kde nevadí česnek. Do pomazánek, bylinkového másla, salátů, omáček, polévek, k dušené zelenině i masu. Můžeme s nimi posypat chléb s máslem nebo vařené brambory, zdobit chlebíčky.

Biozahrada:

Pokud tulbagii vysadíme na záhon, odpuzuje krtky, hraboše i komáry. Můžeme ji tedy vysazovat nepravidelně po celé zeleninové zahrádce pro odrazení škůdců.

Sazenice k prodeji.