Vrbina penízkovitá (Lysimachia numularia)

Vrbina_penizkovita

Opět jedna z českých léčivek, která byla dříve hojně používaná, ale dnes už se na ni téměř zapomnělo. Přesto má velice zajímavé léčivé účinky, a to jak vnitřně, tak hlavně zevně.

Vnitřně působí výrazně protizánětlivě ve vylučovacím a dýchacím ústrojí a používá se na celou škálu nemocí od kašle až po revmatoidní artritidu. Zevně hojí, mírní záněty a zároveň působí i proti krvácení, což se hodí především u krvácivých hemoroidů nebo při zánětech dásní. Obklady z čerstvé rostliny nebo omývání odvarem je i zajímavý kosmetický prostředek, čistí a zvláčňuje pokožku obličeje i celého těla a používá se jak u starší, unavené pleti, tak i
při akné a zánětlivých vřídcích na kůži.

  • záněty močových cest
  • kašel, bronchitida, kuřácký kašel
  • kloktadlo na afty, krvácení dásní, záněty v dutině ústní
  • obklady na špatně se hojící rány, bércové vředy, pohmožděniny
  • koupele na hemoroidy, i krvácivé
  • při revmatoidní artritidě kombinace vnitřní léčby a obkladů na bolavé klouby

Vytrvalá plazivá rostlina, nízká, vhodná do stinných, vlhčích míst. Na půdu není náročná.
Sbírá se kvetoucí nať od května do července.

Připravuje se jako:

Nálev – kávovou lžičku zalijeme 1/4 l vroucí vody, necháme 10 minut vyluhovat, pijeme 2-3x denně šálek.

Odvar – 2 polévkové lžíce zalijeme 1/2 l studené vody, vaříme 2 minuty, 10 minut necháme vyluhovat. Používáme na obklady, kloktání, omývání pleti.

Tinktura – čerstvou kvetoucí nať zalijeme vodkou tak, aby byla potopená, necháme 10 dní vyluhovat. Užíváme 10 kapek 2-3x denně.

Lihovodný roztok – na šálek nálevu přidáme 5 kapek tinktury, používáme při revmatismu 3x denně.

Obklad – čerstvou nať podrtíme a přiložíme na bolavé klouby. Ovážeme plátnem, necháme působit přes noc.

Pleťová maska – čerstvou nať nakrájíme na kousky, smícháme se smetanou a večer přiložíme na obličej na 30 minut. Nesmýváme, necháme pouze oschnout a smyjeme až ráno vlažnou vodou. Pro hloubkové čištění pleti 1-2x týdně.

Koupel – 2 hrsti čerstvé nati přelijeme litrem vroucí vody, necháme 10 minut vyluhovat a slijeme do koupele, nebo můžeme zavázat do plátěného pytlíčku a nechat louhovat ve vaně po dobu koupele. Hloubkově čistí pleť celého těla, podporuje vylučování škodlivin a tonizuje pokožku.

Sazenice k prodeji.