Brahmi (Bacopa monnieri)

Brahmi.jpg

 

 

Jedna z nejdůležitějších rostlin indické ájurvédy, které údajně Indové vděčí za svou vitalitu a duševní svěžest až do pozdního věku.

I v západní medicíně se používá především pro podporu duševních funkcí. Zlepšuje cirkulaci krve v mozku a vychytává volné radikály, proto výrazně zlepšuje paměť, soustředění, schopnost učení, ale pomáhá i při těžších mentálních problémech jako je stařecká senilita nebo Alzheimerova nemoc. Snižuje také stres, úzkost a fyzické i psychické vyčerpání, je to prostě takové univerzální tonikum zaměřené především na centrální nervový systém. V Číně se doporučuje také na mužskou i ženskou neplodnost.

Neměly by ji ale užívat těhotné a kojící ženy a děti do 6 let.

Je to vytrvalá rostlinka, plazivá, 25-50 cm vysoká. V Indii roste na bažinatých březích řek, proto potřebuje hodně vody (stále plnou mističku). Nesnáší mráz, musíme ji pěstovat v květináči, nejlépe na parapetu jižního okna, aby měla dost světla. Množí se výhonky, které samovolně zakořeňují. Používá se nať čerstvá nebo sušení, i když čerstvá má razantnější účinky. V Číně a Indii dávají přednost čerstvě vylisované šťávě, my asi nebudeme mít k dispozici takové množství, takže se spokojíme s tinkturou nebo pojídáním syrových výhonků.

 

  • zlepšuje paměť, soustředění, schopnost učení, schopnost tvůrčího myšlení
  • u starších dětí normalizuje poruchy učení
  • prevence pro duševně pracující lidi nad 40 let
  • u stařecké senility a Alzheimerovy choroby brzdí postup nemoci
  • jako doplněk k léčivům poškozujícím paměť (antidepresiva, hypnotika, antiepileptika)
  • tlumí alergické reakce
  • mužská i ženská neplodnost, předčasná ejakulace
  • urychluje rekonvalescenci po těžších nemocech a úrazech

 

Připravuje se jako:

Čerstvé výhonky – 2 stonky 8-10 cm dlouhé 2-3x denně jednoduše schroustáme. Je to ale dost hořké, spíš pro silnější povahy.

 

Čerstvá šťáva – šťávu odšťavíme na odšťavovači nebo čerstvé stonky pomeleme a vymačkáme. Rostlinka je vodnatá, jde to poměrně dobře, ale přesto je spotřeba rostlinného materiálu dost velká. Pije se 10-20 ml denně, nejlépe ve dvou dávkách. Připravujeme najednou celou denní dávku, zbytek uchováváme v lednici ve skleněné nádobce s víčkem.

 

Odvar – 2 kávové lžičky sušené nati zalijeme 1/4 l studené vody, necháme 10 minut vařit na mírném ohni, slijeme. Pijeme 3 šálky denně.

 

Tinktura – čerstvou nať necháme zavadnout, natrháme na kousky a zalijeme vodkou tak, aby byla potopená. Necháme vyluhovat 10 dní, slijeme a vymačkáme. Užíváme 1/2  kávové lžičky 2x denně.

Sazenice k prodeji.