Čistec hlíznatý (Stachys sieboldii)
Hluchavkovitá rostlinka původem z Japonska, kde slouží už po staletí jako dietní potravina. K léčení se používá i v čínské a tibetské medicíně, a to především jako celkově vzpružující, čistící a tonizující prostředek pro celé tělo, ale využívá se i prokázaných protizánětlivých a antivirových účinků. Vzhledem k tomu, že pravidelná konzumace hlízek čistí plíce, lymfu, reguluje cukr, cholesterol a trávení, vůbec by neškodilo tuto cizokrajnou zeleninu zařadit občas do jídelníčku. Kromě léčebných účinků jsou totiž „červíci“ i mimořádně chutní.
Je to vytrvalá rostlinka vysoká cca 50 cm, vzhledem připomíná hluchavku. Množí se hlízkami, které se sází od dubna do hloubky 10 cm. Půdu vyžaduje humózní, roste na slunci i v polostínu.
K léčení se používá i nať, ale hlavně zajímavé hlízky, které vzhledem připomínají housenky. Nať sbíráme v době květu (od června do srpna), sušíme ve stínu. Hlízy vykopáváme podle potřeby po celý rok, pro zásoby na zimu pak na podzim, v říjnu a listopadu. Nesuší se, používají se čerstvé, ale můžeme je uskladnit ve sklepě v bedýnce s pískem podobně jako křen.
- snižuje hladinu krevního cukru, vhodná dietní potravina při cukrovce
- hubí viry, při chřipce a nachlazení
- čistí plíce a lymfatický systém
- snižuje cholesterol a upravuje trávení
- snižuje zvýšený práh bolestivosti
- nať jako všeobecné tonikum v rekonvalescenci, při virózách a únavě
Připravuje se jako:
Nálev z nati – 2 kávové lžičky sušené nebo polévkovou lžíci čerstvé nati zalijeme 1/4 l vroucí vody, necháme 10 minut spařit, pijeme 2-3x denně šálek na posílení organismu při chřipkách, nachlazení a v rekonvalescenci.
Čerstvé hlízy – jako léčivo můžeme buď schroustat syrové, nebo přidat do jakéhokoli jídla. Dávkování není stanoveno, nejsou ani žádné kontraindikace a omezení, takže pro ozdravení těla můžeme konzumovat jak je libo.
V kuchyni:
Hlízky vyryjeme, omyjeme, ale neloupáme. Můžeme je syrové nastrouhat do salátů, polévek či omáček, přidáváme do čínských smažených jídel. Můžeme je také uvařit v páře či ve vodě (cca 5 minut) a podáváme s různými omáčkami nebo jenom polité máslem jako chřest. Dobře také chutnají zavařené na kyselo jako okurky, sklenička poslouží i jako vtipný dárek, protože můžete s klidem tvrdit, že jsou to nakládané housenky a těžko se najde někdo, kdo vám neuvěří – vzhled je opravdu dokonalý.
Mladé listy přidáváme do salátů.