Jarva monnierova (Cnidium monnieri)

Jarva

            V čínské medicíně velice ceněná rostlina při potížích se sexem a plodností. Zvyšuje libido („chuť na sex),  zlepšuje erekci, prodlužuje sexuální výdrž a léčí i některé druhy neplodnosti. Vedle kotvičníku je jarva nejvhodnější bylinka k celkovému zlepšení sexuálních funkcí u mužů, protože (stejně jako kotvičník) má i řadu dalších léčebných účinků, které celkově tonizují a harmonizují celé tělo. Je tedy vhodná nejen jako afrodisiakum, ale především v době, kdy partnerka nemůže delší dobu bez příčiny otěhotnět.

Bylinka je naprosto neškodná (bez vedlejších účinků), doporučuje se i v těhotenství na odstranění otoků a hemoroidů. U citlivých jedinců může však způsobit fotosenzibilitu, při pravidelném užívání od jara do podzimu je zakázáno opalování. Sluneční záření může v kombinaci s jarvou způsobit i kožní záněty.

Sbírají se semena od srpna do září, suší se ve stínu. Rostlinka je jednoletá, ale semínek vytváří opravdu hodně, ze semen sklizených z jedné bylinky osejeme další rok 1-2 záhony. Pěstuje se na slunci na vlhčích půdách, nesnáší přílišné sucho a vyžaduje pravidelnou zálivku.

 

  • afrodisiakum, impotence, poruchy erekce, neplodnost
  • otoky a hemoroidy v těhotenství
  • bolesti hlavy, závratě
  • revmatismus, oběhové problémy s otoky
  • zevně gynekologické výtoky, kvasinkové infekce
  • zmírňuje svědění při ekzémech a gynekologických výtocích

 

Připravuje se jako:

Odvar – kávovou lžičku semen zalijeme 1/4 l studené vody, necháme 5 minut vařit a 5 minut pod pokličkou vyluhovat. Pijeme 2-3 šálky denně.

 

Tinktura – 35 g semen naložíme na 10 dní do 1/2 l vodky, každý den protřepeme, nakonec odcedíme. Jako afrodisiakum (na podporu erekce) užíváme 30 kapek 15-30 minut před stykem, v ostatních případech 15-20 kapek 2-3x denně do sklenice vody.

 

Koupel – polévkovou lžíci semen zalijeme 1/2 l studené vody, necháme 5 minut vařit, 10 minut vyluhovat. Používáme ke koupelím, omývání a výplachům při ekzémech a gynekologických výtocích. Urychluje i hojení ran.