Domaci likery

200,- Kč

Zasílám poštou, na přání i s věnováním.

Objednat

Anotace:

Ovoce obsahuje spoustu vitamínů, minerálů a dalších účinných látek, které jsou naprosto nezbytné pro zdraví, krásu i vitalitu. Domácí výroba likérů je jeden z příjemných způsobů, jak tyto zdraví prospěšné látky využít v plné míře nejen během sezóny, ale i v zimním období.

Všechny uvedené receptury autorka osobně vyzkoušela a upravila tak, aby si likéry zachovaly co nejvíce účinných látek. Krom toho že jsou zdravé, jsou ale také neskutečně dobré! Ať už jste milovníci koňaku, drsné kořaly, sladkých „tlamolepů“ nebo vína, ten svůj recept na báječný likér tady určitě najdete!

Obsah knihy

Úvod
Výroba ovocných likérů – obecné zásady

Pomocné látky – byliny, koření
Citrusy
Hřebíček
Kardamom
Mandle
Muškátový oříšek
Nové koření
Puškvorec
Rozinky
Skořice
Vanilka
Zázvor
Zelené ořechy

Technologické postupy
Slazení likérů
Alkohol

Výroba ovocných likérů – receptury
Ananas
Angrešt
Arónie
Bezinky
Borůvky
Brusinky
Dřín
Hrušky
Jablka
Kivi
Lískové oříšky
Maliny
Mandle
Meruňky
Ořechy vlašské
Ostružiny
Rakytník
Rybíz černý
Třešně
Višně

Několik slov závěrem
Zdroje

Ukázka z knihy

Angrešt

Angrešt je trochu opomíjené ovoce, spoustě lidí přijde k jídlu moc kyselý. Ani o jeho léčivých účincích se toho moc neví a  to je určitě škoda, protože je to nenáročný stromek či keř, který nevyžaduje téměř žádnou péči a obvykle plodí hojně a pravidelně. Výroba likérů je skvělá volba už proto, že krom zavařenin a přímého zobání ze stromku se k ničemu jinému moc nehodí. A tak se část úrody nechává prostě opadat. Věřím ale, že až ochutnáte vynikající angreštové likéry, nepřijde už nazmar ani bobule!
Angrešt obsahuje vitamín C, E, B-komplex (B1-B6), provitamín A, z minerálů vápník, fosfor, zinek, měď, hořčík, křemík, železo. Zlepšuje trávení, odstraňuje zácpu, čistí cévy od cholesterických usazenin, mírně snižuje krevní tlak. Zlepšuje metabolismus tuků v těle, detoxikuje ledviny a trávicí trakt, proto se hodí při očistných kúrách při obezitě i detoxikaci. Při dlouhodobém užívání dokonce rozpouští i ledvinové a močové kaménky.
Jako lihová složka se mi osvědčila vodka, vynikající je také kombinace s vínem. K bílému a zelenému angreštu patří víno bílé, k červenému červené. Výsledný produkt chutná jako silné portské, můžeme ho podávat i jako aperitiv.
Na barvě angreštu závisí i barva likéru. Z bílého získáme nazlátlý, likéry z červených bobulí mají temně rudou barvu a ze zeleného  dle odrůdy a přidaných surovin jemně nazelenalou až smaragdovou.
Dozrává v lahvích 3-6 měsíců.

Angreštová griotka
1 kg angreštu
500 g cukru
cca 4 cm čerstvého zázvoru
1 vanilkový lusk
1 l vodky

Angrešt mírně pomačkáme, přidáme všechny ostatní přísady, zalijeme vodkou a necháme macerovat 2 týdny na slunci. Slijeme do lahví.
Hodnocení: v tomto složení chutná podobně jako griotka, je ale dost sladký. Pokud preferujete méně sladké, zkuste přidat pouze 300 g cukru. Je třeba nechat nějaký čaj dozrát, tu nejlepší  chuť získá po  cca 6 měsících.

Angreštový s vínem
1 kg angreštu
500 ml vodky
100 ml brandy
červené nebo bílé víno
150 g cukru
100 ml vody

Angrešt zalijeme vodkou a brandy, necháme 3 týdny na teplém místě macerovat. Slijeme, tekutinu uschováme, angrešt zalijeme vínem tak, aby byl potopený. Na bílý a zelený angrešt použijeme víno bílé, na červený červené. Necháme macerovat další 2 týdny. Poté slijeme, spojíme s lihovým výluhem a přidáme vychladlý cukrový sirup svařený z cukru a vody.
Hodnocení: velmi dobré, mírně nasládlé. Chce delší dobu rozležet. Ideální chuť po 6 měsících, můžeme nechat zrát i rok.

Angreštový smaragdový
1 kg zeleného angreštu
12 višňových listů
500 g cukru
1 PL medu
1 l vodky

Všechny suroviny naložíme do sklenice a zalijeme vodkou. Necháme 3 týdny vyluhovat, slijeme.
Hodnocení: vynikající chuť, ostrý, trochu nakyslý, s příjemným „ocáskem“. Dost sladký, pokud nemilujete tlamolepy, přidejte pouze 400 g cukru. Může se pít hned, skvělý je po cca 3 měsících.

Angreštový s malinami
1 kg angreštu
250 g malin
3 cm vanilky
2 PL medu
1 PL cukru
vodka

Všechny suroviny naskládáme do sklenice, zalijeme vodkou tak, aby bylo vše potopené a necháme vyluhovat 5 týdnů. Slijeme do lahví.
Hodnocení: skvělá chuť, mírně voňavý po malinách, nakyslý po angreštu, ale angrešt jako původní surovinu by v něm asi nikdo nehledal. Barva podle barvy angreštu růžová až červená. Pokud přidáme pouze med a vynecháme cukr, je likér vhodný i pro diabetiky. Je sice kyselejší, ale také velmi dobrý. Chutě se správně spojí po 3 měsících rozležení.