Leuzea saflórová (Rhaponticum carthamoides)

 Leuzea

Úžasná rostlinka původem ze Sibiře, která dokáže povzbudit tělo k neuvěřitelným výkonům. Říká se jí také „maralí kořen“, protože její léčivé účinky původně objevili Sibiřští domorodci, kteří pozorovali, že jelínci maralové vyhrabávají kořínky kopýtky i ze zamrzlé země a nelitují žádné námahy, aby je dostali ven a mohli sežrat. Natolik je to zaujalo, že to začali zkoušet na sobě a zjistili, že rostlinka nejen vrací síly a mládí, ale také sexuální apetit a vyléčí téměř z jakékoli nemoci. Později tyto přírodní poznatky potvrdil i oficiální výzkum, který probíhal nejprve v Rusku, ale poté si rostlinka získala pozornost celého světa.

Leuzea stimuluje imunitu a obnovuje energetickou rovnováhu, takže je to vlastně takový univerzální lék. Známé je především její využití jako adaptogenu, užívá se při vyčerpání, stresu a v rekonvalescenci k obnově zdraví a vitality. Jako jedna z mála rostlin také upravuje krevní tlak oběma směry, vysoký snižuje a nízký zvyšuje. Je to dáno tím, že harmonizuje celé tělo a odstraňuje veškerou nerovnováhu.

Vzhledem k tomu, že roste na Sibiři, snáší velmi dobře mrazy a pěstování u nás není žádný problém. Půdu vyžaduje lehčí a propustnou, obohacenou kompostem, V prvním roce vytvoří přízemní růžici listů, v dalších letech vyhání až 1,5 m vysokou lodyhu s koncovým velkým květem.

Sbírají se kořeny u rostlin nejméně tříletých, na podzim (říjen, listopad). Rychle je omyjeme, protože delší máčení vyplavuje účinné látky, rozřežeme na kousky a sušíme ve stínu nebo i na podzimním sluníčku. Můžeme sbírat i nať od druhého roku, sbíráme během květu rostliny od května do června, nejlépe hned po ránu do osmi hodin.

 

  • posiluje nervy, odstraňuje únavu, stres
  • v rekonvalescenci po těžkých operacích a nemocech
  •  zlepšuje celkový zdravotní stav u starších lidí, zvyšuje fyzickou i psychickou výkonnost
  • zlepšuje regeneraci jater
  • snižuje hladinu cukru a cholesterolu v krvi
  • upravuje krevní tlak, vysoký snižuje, nízký zvyšuje
  • při rakovině zvyšuje imunitu, mírní nepříjemné vedlejší účinky chemoterapie a radioterapie
  • afrodiziakální účinky, při impotenci

 

Připravuje se jako:

Nálev z kořene – 2 kávové lžičky drobně pokrájeného kořene zalijeme 300 ml vroucí vody, necháme 3 hodiny vyluhovat, slijeme do termosky. Užíváme 1 polévkovou lžíci 3x denně před jídlem.

 

Nálev z nati – kávovou lžičku zalijeme 1/4 l vroucí vody, necháme 10 minut vyluhovat. Pijeme šálek 2x denně, ráno a v poledne, ne večer, protože povzbuzuje a způsobuje nespavost.

 

Odvar z kořene – 1 kávovou lžičku kořene zalijeme 1/4 l studené vody, necháme 1 minutu vařit, 30 minut vyluhovat. Slijeme do termosky, užíváme 2-3 polévkové lžíce 3x denně – ráno nalačno, v poledne hodinu před jídlem a naposled mezi 15. a 16. hodinou kvůli spánku.

 

Tinktura – 50 g čerstvého kořene zalijeme 1/2 l vodky, necháme vyluhovat 14 dní v uzavřené sklenici, každý den protřepeme. Ženy užívají 20-25 kapek, muži 25-30 kapek před jídlem ve dvou až třech denních dávkách, kúra trvá 3-6 týdnů.

 

Biozahrada:

Medonosná rostlina, zvyšuje kvalitu kompostu a urychluje jeho zrání, pokud s listy krmíme hospodářská zvířata (krávy, slepice, králíky), zvyšují se jejich přírůstky a vitalita.

Sazenice k prodeji.