Murdánie – Murdania loliformis

Murdania loliformis

 

Tahle rostlinka ještě ani nedostala české jméno, přesto je velice užitečná a má naprosto mimořádné léčivé účinky. Pochází z tropických oblastí jihovýchodní Asie, nejvíce si ji cení v Thajsku, ale užívá se i v Číně, Indii a Japonsku.

Nepatří k úplně bezpečným bylinkám bez vedlejších účinků, nesmí ji užívat těhotné a kojící ženy a děti do pěti let, nesmí se užívat ani dlouhodobě. Je to prostě bylina na řešení akutních závažných problémů.

Hlavní léčebný účinek se projeví u rakoviny, a to bez rozdílu druhu, protože nejen že ničí nádorové buňky, ale na rozdíl od  chemické léčby nepoškozuje ty zdravé. Zmírňuje také nežádoucí účinky radioterapie a chemoterapie, takže ji lze použít jako hlavní léčebný, nebo i podpůrný prostředek při klasické léčbě.

Stejně razantně potlačuje plísně, alergie a záněty, využívá se i u dlouho se hojících a hnisajících ran. Jako příjemný vedlejší efekt nám ještě důkladně detoxikuje játra, pročistí celý lymfatický systém a zlikviduje volné radikály. Prostě takové přírodní koště, které vymete z těla všechno, co tam nepatří!

Používají se pouze čerstvé listy (nebo chcete-li nať), buď k výrobě vodného extraktu, nebo tinktury.

Pěstuje se v květináči, venku vymrzá. Od jara do podzimu ji můžeme zasadit i na zahrádku do polostínu, potřebuje ale každý den zalévat. Nebo ji můžeme přenést ven i s květináčem, opět ale nezapomeneme na pravidelnou zálivku. Můžeme ji samozřejmě pěstovat i celoročně v bytě, ale nejvíce účinných látek mají listy z volné půdy a sluníčka, sbírají se od července do začátku září. V bytě můžeme listy sbírat po celý rok.

 

  • detoxikuje játra
  • podporuje imunitu
  • zastavuje růst nádorových buněk, ničí nádorové buňky bez poškození zdravých
  • zmírňuje nežádoucí účinky při chemoterapii a radioterapii
  • odstraňuje záněty, alergie, plísně, napomáhá hojení zhnisaných ran

 

Připravuje se jako:

Extrakt – 100 g čerstvých listů rozdrtíme (třeba v hmoždíři), zalijeme 60 ml vroucí vody, promícháme, ihned slijeme. Uchováváme v lednici v uzavřené sklenici, užíváme 2 PL 2x denně před jídlem 5 dnů, potom 5 dnů pauza, opakovat. U rakoviny se výsledek projeví až po 8 týdnech.

 

Tinktura – čerstvé listy nakrájíme na malé kousky, zalijeme lihem tak, aby byly ponořené, necháme 2 týdny louhovat. Slijeme, užíváme 5 kapek 2x denně před jídlem při detoxikaci a na podporu imunity, při rakovině a dalších závažných nemocech 5 kapek každé 2 hodiny.