Řepeň sibiřská (Xanthium sibiricum)

Repen sibirska

Řepeň je sice jednoletá rostlina, ale mohutná, vytváří hodně nadzemní hmoty i spoustu velkých plodů, takže 1-2 rostlinky určitě stačí do zásoby na celou zimu.

Má zcela unikátní účinky, které u jiných rostlin v takovéto koncentraci rozhodně nenajdeme. Léčí všechny problémy s dutinami v hlavě, ať už jsou způsobené viry, bakteriemi, parazity nebo jinými příčinami. Jako léčivka se používá v tradiční čínské medicíně, kde je lékem první volby při zánětu nosních dutin, chronické rýmě, ztrátě čichu, opakovaných zánětech středního ucha a hučení v uších, při těžších chřipkách s úpornými bolestmi hlavy. Spousta těchto nemocí bývá způsobena parazity, usídlenými právě v dutinách a řepeň je velmi spolehlivě ničí. Zvládá ale i svalové, kloubní a neuralgické bolesti a při zevním použití zmírňuje až úplně potlačuje svědění u ekzémů, včetně atopického.

Není ale úplně bez kontraindikací, užívat ji nesmí těhotné a kojící ženy, děti do 3 let a také se musí dodržovat dávkování, vyšší dávky mohou způsobit zvracení a průjem. Není to tedy bylina první volby při jakékoli chřipce a nachlazení, užíváme ji pouze při vážných a chronických potížích, kde mírnější léčivky nezabírají. Dle Číňanů bychom během léčby neměli jíst vepřové maso, prý tato kombinace může způsobit vyrážky.

Nať sbíráme od června do srpna, plody od září do října. Roste v jakékoli půdě, ale preferuje půdy výživné a sluníčko. Semena vyséváme na jaře.

 

  • zánět dutin, chronická rýma, ztráta čichu
  • bolest hlavy, svalů a kloubů spojená s těžkou chřipkou
  • zánět středního ucha, hučení v uších, tinitus
  • bolesti kloubů, svalů, artritida, ischias, lumbágo, bolesti zad
  • snížená funkce štítné žlázy
  • zevně atopický ekzém, svědění, záněty kůže, svalové bolesti
  • opary

 

Připravuje se jako:
Odvar z plodů
– 1 g zalijeme 1/4 l studené vody, necháme 10 minut vařit, 10 minut vyluhovat, pijeme 2x denně

Nálev z nati – 9 g zalijeme 1/4 l vroucí vody, necháme 15 minut vyluhovat, pijeme 2x denně, děti poloviční dávku

 

Sazenice k prodeji