Srdečník sibiřský (Leonurus sibiricus)

Srdecnik sibirsky

 

Opět jedna z úžasných bylin tradiční čínské medicíny, kterou doporučuji zařadit mezi naše běžné evropské bylinky. Stejně jako náš „český“ srdečník se používá ke zklidnění nervů i srdce, ale hlavní oblastí působení jsou ledviny a krvácení. Léčí záněty ledvin a močových cest, otoky z nadměrného zadržování vody v těle, rozrušuje močové a ledvinové kaménky. Jako „dámská“ bylinka se uplatní při nepravidelné či vynechané menstruaci, tlumí také menstruační křeče a hlavně dokáže zmírnit  bolesti břicha a krvácení po porodu a přispívá k regeneraci dělohy. Z téhož důvodu se ale nesmí používat v těhotenství.

Rostlinka obsahuje i něco psychoaktivních látek, usušená se kouří jako náhrada marihuany (říká se jí také „marihuanilla“). Není to však žádná silná droga, používá se spíš k odvykání při závislosti na marihuaně.

Je to vytrvalá bylinka až kolem metru vysoká. Pěstuje se bez problémů, roste i na Sibiři takže snáší mrazy i jakékoli půdní i klimatické podmínky. Roste na slunci, ve stínu, v jakékoli půdě.

Sbírá se kvetoucí nať od června do srpna. Seřezáváme horních cca 30 cm s květem, sušíme nejlépe zavěšené ve svazečcích, ve stínu nebo i na slunci.

 

  • nepravidelná menstruace, opožděná menstruace
  • poporodní krvácení a bolesti břicha
  • regenerace dělohy po porodu
  • záněty ledvin, zánět močových cest, ledvinové a močové kaménky
  • zvyšuje vylučování moči, odvodňuje, otoky
  • zevně vředy, abscesy, svědivé ekzémy, bolestivé klouby při artróze, artritidě a revmatismu
  • tinktura jako afrodisiakum při ztrátě potence
  • semeno při otékání a zarudnutí očí, slábnoucí zrak

 

Připravuje se jako:

Odvar – 2 kávové lžičky zalijeme 1/4 l studené vody, necháme přejít var nebo minutu povařit,  potom 10 minut vyluhovat. Pijeme šálek 3x denně.

 

Prášek ze semen – semena usušíme, rozemeleme na prášek. Užíváme 3g 2x denně, ráno a večer na zlepšení slábnoucího zraku pokud jsou potíže spojené s otékáním a zarudnutím očí.

 

Tinktura – kvetoucí čerstvou nať natrháme na kousky, vložíme do sklenice a zalijeme vodkou tak, aby byla potopená. Necháme 14 dní vyluhovat za občasného protřepání, slujeme a vymačkáme. Používáme jako afrodisiakum kávovou lžičku 2x denně.

 

Obklad – čerstvou nať podrtíme, aby pustila šťávu, přiložíme na postižené místo a převážeme obvazem. Necháme působit nejméně 2 hodiny.

 

Olejové mazání – čerstvou nať natrháme na kousky, zalijeme kvalitním olejem a necháme 10 dní vyluhovat. Slijeme, vymačkáme, přidáme srdečníkovou tinkturu (na 5 dílů oleje 1 dál tinktury). Používáme jako mazání na bolestivé klouby při artróze a revmatismu.