Zaplevelanka rozkladitá (Grindelia squarosa)

Grindelie

Tradiční léčivá rostlina severoamerických indiánů se zajímavými účinky. Léčí úporný kašel, na který běžné bylinky nezabírají. Můžeme ji použít při silném akutním kašli, nebo i při chronickém, zastaralém kašli včetně kuřáckého. Tlumí i astmatické záchvaty, snižuje jejich intenzitu a četnost. Indiáni ji používali na veškeré problémy související s důkladnou očistou plic, včetně TBC.

Kromě plic důkladně čistí i játra, používá se k detoxikaci jater i celého těla při jarních a podzimních očistných kúrách. Má sedativní účinky na srdce, tlumí zrychlený puls i bušení srdce, můžeme ji kombinovat se srdečníkem.

Při zevním použití (mast, olej) velmi dobře působí na záněty kůže, ekzém a vyrážky všeho druhu, včetně atopického ekzému, kožních alergií i hnisavých boláků. Hojí i alergické vyrážky po popálení jedovatými rostlinami (bolševník, škumpa).

Bylinka má při dlouhodobém použití nežádoucí účinky, proto se nedoporučuje těhotným a kojícím ženám, dětem do 10 let a starším osobám nad 60 let (u starších osob je ale možné zevní užití).

U nás se pěstuje bez problémů, nevymrzá, zvládá i dlouhodobější sucho. Vyžaduje slunné místo, nesnáší stín.

Sbíráme kvetoucí nať, nejlépe před polednem. Indiáni sbírali i kořen, používali ho stejně jako nať.

 

  • usnadňuje vykašlávání, silné záchvaty kašle
  • astma, snižuje četnost a intenzitu záchvatů
  • uklidňuje puls a bušení srdce
  • Sižuje krevní tlak
  • detoxikuje játra a celé tělo
  • úporné bolesti hlavy
  • zevně ekzém, atopický ekzém, kožní alergie
  • zevně popálení od jedovatých rostlin

 

Připravuje se jako:

Odvar – polévkovou lžíci zalijeme 1/4 l studené vody, necháme přejít varem, vypneme, necháme 10 minut vyluhovat. Pijeme 2-4x denně.

Tinktura – 1 díl čerstvé nati zalijeme 5 díly lihu, necháme za každodenního protřepání 7 dní vyluhovat. Slijeme. Při detoxikaci užíváme 40 kapek 3x denně, při kašli a astmatu 20 kapek 3x denně nebo jednorázově 40 kapek při záchvatu.

Olej – čerstvou nať pokrájíme, zalijeme olejem tak, aby byla potopená, necháme na teplém místě louhovat 7 dní za občasného protřepání. Slijeme, používáme k ošetření kůže.

Sazenice k prodeji